dünyada eşi olmayan dokuma tezgahına evsahipliği yapıyor

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Selçuk Festivali, dünyada eşi olmayan Tire beledi dokuma tezgahına evsahipliği yapıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'in Selçuk ilçesinde düzenlenen 38. Uluslaraası Selçuk Efes Festivali'nde unutmaya yüz tutmuş el sanatları sergileniyor. Tarihi 500 yıl öncesine dayanan, Osmanlı sultanlarını giydiren beledi dokuma tezgahlarından günümüze kalan sonuncusu festivalde beğeni topluyor.

Dokuduğu kumaşın çift yönüyle kullanılabilmesini sağlayan, 24 çerçeve ve 13 ayaktan oluşan dokuma sistemine sahip, mekikleri manda boynuzundan, 5 asır önceki motifli kumaş üretme teknolojisi olan beledi dokuma tezgahı, bugün dünyada tek olma özelliğiyle sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. İzmir'in Tire ilçesindeki son beledi dokuma ustası Saim Bayrı'dan (74) yerel yönetimin desteğiyle bu işi öğrenen Ethem Tıpırdık, ailesiyle birlikte beledi dokuması üretmeye devam ediyor. Beledi dokuma tezgahlarının tarihte aile içinde çalışılan bir sanat olarak evlerin baş sedirlerine kurulan kumaş tezgahları olarak karşımıza çıktığını söyleyen Tıpırdık, 5 asır sonra kendilerinin bu sanatı yine aile içinde eşiyle birlikte yürütmeye çalıştıklarını söylüyor. "Günümüz ihtiyaçlarına yönelik üretimde çeşitliliğe önem gösteriyoruz." diyen son Beledi Dokuma Ustası, beledi kumaşlardan kravat, masa örtüsü, şal, kanaviçe, perdelik kumaşlar ürettiklerini belirtti.

Beledi sanatını öğrenmesinin ilginç bir hikayesi olduğunu söyleyen Tıpırdık, bu mesleği babadan veya dededen öğrenmediğini, mesleğe olan ilgisinin bir gün gazetede bu sanatla ilgili okuduğu bir haberin vesile olduğunu ifade etti. "Okuduğum gazete haberinde Beledi sanatının sona eriyor olduğu yazıyordu." diyen Tıpırdık, şunları söylüyor: "Bu sanatın kaybolmaması için nasıl olursa olsun öğrenmeyi o gün aklıma koydum. Öncelikle bu sanatın son varisi ve benim de ustam olan Saim ustayı buldum." Tıpırdık, yerel yönetimlerden alınan destek ile de bu gün bu sanatı sürdürmenin gururunu yaşayabildiğini söylüyor. Belediyede bu sanatı yaşatabilmem için geçici işçi olarak istihdam edildiğini anlatan Tıpırdık, Tire Belediyesi'nin bu sanatın yok olmaması için katkılarının büyük olduğunu söyledi.

Beledi dokuma tezgahlarının günümüz teknolojisinde üretilen kumaşlar karşısında rekabet etmesinin mümkün olmadığını söyleyen Usta, çok iyi bir konsantrasyonla günde ancak 3 metre kumaş üretilmesinin mümkün olduğunu hatırlatarak bu işçilikle kumaş fiyatının oldukça yüksek fiyatlara maal olduğunu söyledi. El ile dokunan ve istenilen desenin ustalık ile kumaşa nakşedilmesinin mümkün olduğunu dile getiren Tıpırdık, bu sanatın moda tasarımcılarına değişik bir kıyafet ortaya koyma fırsatı vereceğini hatırlattı. Günümüzde sadece kendine ait özel bir kıyafet sahibi olmak isteyen insanların olduğunu hatırlatan Tıpırdık, dünyada sadece İzmir Tire'de bulunan bu el dokuması kumaşlar ile özel kıyafetler yapılarak çok özel eşyalara sahip olunabileceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious