Dünyada her 3 kişiden biri silah mağduru

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

'Silahlar Denetlensin Kampanyası’nı yürüten kuruluşların 6 ülkede düzenlediği anket, yaklaşık her 3 kişiden birinin silahlı suçlardan etkilendiğini, son beş yıl içinde ya kendisi ya da tanıdığı birinin silahlı suçların mağduru olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmaya katılanların yüzde otuzu son beş yıl içinde ya kendisi ya da tanıdığı birinin silahlı suçların mağduru olduğunu belirtti. Bu oran Brezilya, Guatemala ve Güney Afrika’da yüzde elliyi geçiyor. Ankette altı ülkede üç kişiden ikisi ‘silahlı şiddet kurbanı olmaktan korktuklarını’ dile getirdi. Silahlı şiddetten korkanların oranı Brezilya’da yüzde 94, Guatemala’da yüzde 88 ve Güney Afrika’da yüzde 72 oldu. Mayıs ayında yapılan anketin sonuçlarına göre insanlar korku ve güvensizlik nedeniyle silahlanıyor. Birleşmiş Milletler Dünya Konferansı öncesinde yapılan ‘Silahlar Denetlensin’ anketi silah ihracatı ve kullanımının küresel standartlara kavuşturulmasını da öneriyor. Ankete katılanların yüzde 87’si silah ihracatının katı bir uluslararası denetime tabi olmasını savunuyor. Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Irene Khan, “Yaptığımız anket silahlanmadaki artışın dünyanın her bir köşesini mahvettiğini, milyonlarca kişinin her an silahlı şiddet kurbanı olma korkusuyla yaşadığını ortaya koydu.” dedi.

Khan, New York’ta bir araya gelecek olan hükümetlerin, daha sıkı uluslararası silah denetimi yönünde yoğun halk talebini dikkate alarak harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious