Dünyada her yıl 17 milyon hektar orman yanıyor

  • Giriş : 22.03.2006 / 00:00:00

Dünyada her yıl 17 milyon hektar orman yok edilirken ancak 1.1 milyon hektar alan ağaçlandırılabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünya Ormancılık Günü ve Ağaç Bayramı, Muğla Emniyet Müdürlüğü'nde düzenlenen törenle kutlandı. Ormancılık Günü dolayısıyla öğrenciler arasında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Törende konuşan Muğla Valisi Temel Koçaklar, ormanların ve doğal kaynakların korunmasında herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Ormanların ülkelerin çeyizi ve gerdanlıkları olduğunu dile getiren Vali Koçaklar, "Şehirler büyüdükçe buralardaki insanların yeşile özlemi artıyor. Ormanlarımızı ve yeşil alanlarımızı genişletmeliyiz. 'Bir fidan, bir can' diyerek ağaç dikmeliyiz. Unutmayın ki elimizle yaktığımız ormanlarıı gözyaşlarımızla söndüremeyiz." dedi.

Ormanların dünyanın en önemli yenilenebilir kaynağı olduğunu belirten Muğla Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi ise ekonomik baskılar, artan nüfus ve sanayileşmenin ormancılığı olumsuz etkilediğini söyledi.

Bir ağacın kesilmeden önce, odun olarak sağlayacağından 2 bin kat daha çok fayda sağladığına dikkat çeken Çiftçi, "Ormanlarımızın kıymetini iyi bilelim. Yeşile ve ormana sahip çıkalım. Unutmayalım ki orman yangınlarının yüzde 85'i insan eliyle çıkmaktadır." şeklinde konuştu.

Dünyada orman ve çevre konusunda yaşananları aktaran Muğla İl Çevre ve Orman Müdürü Behlül Şenyürek de her yıl dünyada 17 milyon hektar orman yok edilirken ancak 1.1 milyon hektar alanın ağaçlandırılabildiğini kaydetti.

Şenyürek, "Dünya genelinde dakikada 14 hektar orman yok olmaktadır." dedi. Ödül töreninden sonra öğrenciler, Emniyet Müdürlüğü bahçesine protokolle birlikte fidan dikti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious