Dünyada her yıl 5 milyon yeni doğan bebek ölüyor

  • Giriş : 12.05.2006 / 00:00:00

Dr. Serhat Yamalı, dünyada yılda 5 milyon yeni doğan bebeğin öldüğünü söyledi. Yamalı, bu oranın yüzde 19'unun doğum sonrası gerçekleştiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gerçekleştirilecek eğitimle ilgili bilgi veren Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Yamalı, Türkiye'de, anne ve çocuk sağlığında hızlı iyileşmeler kaydedilmekle birlikte, bazı aksaklıklar olduğuna işaret ederek, "Bu nedenle zaman zaman, özel sağlık programları uygulamaya konulmaktadır. Dünyada yılda 5 milyon yeni doğan ölmektedir. Bunların yüzde 19'unun doğum sonrası gerçekleştiği tespit edilmiş durumda. Söz konusu eğitim ve programlar sayesinde, uygun yaklaşımla dünyada her yıl bir milyon yeni doğan bebek kurtulabilecek. Yeni doğan bir bebeğe ilk birkaç dakikada yapılan müdahale, ömür yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur. Yeni doğan bakımı anlamında, ülkemizde erken anne sütü programlı ve yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Bu kapsamda temel resusitasyon uygulamalarının da yerleştirilebilmesi için bu konuda eğitim almış ve standart uygulamaya sahip personelin yetiştirilmesi gerekmektedir" diye konuştu.

Doğum odasında bulunan herkesi hedefleyen programın Türkiye'de doğumda gelişebilecek yeni doğan ölümlerini ve meydana gelebilecek hastalıkların yol açacağı sakatlıkları asgariye indirebilme konusunda önemli adım olacağına inandıklarını dile getiren Yamalı, "İlimizde de bu konuda zaman zaman kurslar yapılmaktadır. Ancak ilki geçen yıl İstanbul'da düzenlenen uluslararası çerçevede yapılan böyle bir toplantının ikincisine ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious