Dünyada iklim değişti en büyük fuar doğdu

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Dünyadaki küresel ısınmaya ‘yatırım iklimi’ de eklenince Türkiye, dünya ısıtma-soğutma ve klima pazarının güçlü oyuncularından biri oldu. Bu durum yapılan organizasyonlara da yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BUNDAN 20 yıl önce otel lobilerinde, çadırlarda düzenlenen küçük fuarlarla yola çıkan Türk fuarcılık şirketleri bugün artık dev fuar organizasyonlarına imza atıyor. Dünya ısıtma-soğutma ve klima pazarının güçlü oyuncularından biri olan Türkiye, 4 Mayıs’tan itibaren dünyanın en büyük fuarlarından birine ev sahipliği yapacak. Hannover Messe Sodex Fuarcılık tarafından düzenlenen Uluslararası ISK SODEX 2006 Fuarı, 49 bin metrekarelik stand alanıyla Türkiye’nin en büyük fuarı olacak.

750 FİRMA KATILACAK

DÜNYADAKİ iklim değişiklikleriyle birlikte önemi artan bu fuar, alanında ise dünyanın 3’üncü büyük fuarı olma özelliği taşıyacak. ISK SODEX Fuarı’na 100’ü yabancı toplam 750 firma katılacak. Fuarda ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma sistemlerinin yanında bu yıl ilk kez güneş enerjisi sistemleri de görücüye çıkacak. Son dönemlerde Türkiye’de artan inşaat yatırımları ve gelişen inşaat sektörü ile birlekte piyasanın ivme kazanması, dünya markalarını da bu fuara taşıyacak.

ORTAKLIK İÇİN FIRSAT

BU yıl fuarda tam 1350 marka boy gösterecek. 70 bin ziyaretçi beklenen fuar, ısıtma soğutma ve klima alanında Türkiye’nin üretim merkezlerinden biri olmasına da fırsat tanıyor. Fuar, son yıllarda yabancı markalarla yapılan işbirliği ve ortaklıklarla ihracattaki gücünü artıran Türk firmalarının yeni ortaklıklara ulaşmasına da zemin hazırlayacak. Türkiye geçen yıl ağırlığı split klima olmak üzere bu alanda 828 milyon dolarlık ihracat yapmıştı. Dünyada sadece klima pazarının büyüklüğü ise 37 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.


BAŞARISINI TATiLiNi YARIDA KESMESiNE BORÇLU


Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise kendi alanında en büyük 3’üncü fuarına imza atan Hannover Messe Sodex Fuarcılık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demirtaş, bu başarısını tatilini yarıda kesmesine borçlu olduğunu söylüyor. 1983 yılında liseyi bitiren ve ödül olarak da tatile giden Murat Demirtaş, eniştesinden aldığı bir telefonla tatilini yarıda keserek dönmek zorunda kalmış. Bir fuarcılık şirketi kuran eniştesi, Murat Demirtaş’tan tatil süresince kendine işlerinde yardımcı olmasını istemiş.

FENER’DE KAPTANDI

FENERBAHÇE’NİN ilk yıldız takımının kaptanı olan Demirtaş, ‘milli futbolcu olma’ hayalinden bir anda vazgeçip ofisboy olarak girdiği şirkette üniversite eğitimi sonrası genel müdürlüğe kadar yükseldi. Murat Demirtaş, 1996’da ise bu şirketten ayrılarak kendi şirketi Dünya Fuarcılık’ı kurdu. Başarılı organizasyonlara imza atan ve Türkiye’de pek çok sektör bölünerek farklı fuarlarla temsil edilirken ısıtma, soğutma ve klima sanayini tek fuar çatısı altında buluşturmayı başaran Demirtaş’ın bu başarısı dünya fuarcılık şirketi devi Hannover Messe’nin de dikkatini çekti ve ortaklık yolunu açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious