Dünya'da Kuzey Irak operasyonu nasıl yankılandı

  • Giriş : 17.12.2007 / 12:11:00

TSK’nin Kuzey Irak’ta gerçekleştiği operasyon tüm dünyada yankılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NYT: “OPERASYON, AMERİKA’NIN ONAYLADIĞI ÇABANIN PARÇASI"

New York Times gazetesi, “Türk askerleri, Pazar günü şafaktan önce, Amerika’nın onayladığı, Kürt gerillasını zayıflatmaya yönelik bir çabanın parçası olarak Kuzey Irak’ta gizlenen Kürt militanlarını bombaladığını söylediö diye yazdı.

WP: “IRAK SAVAŞINDA YENİ CEPHE KORKULARI CANLANDIRDI"

Washington Post gazetesi, operasyonun “Irak savaşında yeni bir büyük cephe açılması korkularını canlandırdığıönı belirtti. Türk ordusunun operasyonun ABD tarafından onaylandığını söylediğini ancak bunun ABD tarafınca yalanlandığını kaydetti.

LA TİMES: “ŞİMDİYE KADAR EN AGRESİF SALDIRI"

Los Angeles Times de, “Saldırı, şimdiye kadar Kürt asilerine karşı gerçekleştirilen en agresif saldırı. Köylüler sivillerin vurulduğunu söylüyorlarö diye yazdı.

TELEGRAF: “SON YILLARIN EN BÜYÜK SALDIRISI"

İngiliz The Daily Telegraph ise, “Türkiye, Kürdistan İşçi Partililerin (PKK)işgal ettiğini öne sürdüğü Kuzey Irak’taki mevzilere son yılların en büyük saldırısını düzenlediö ifadesini kullandı.

TİMES: “TÜRKİYE KÜRT ASİLERİNİN ÜSLERİNİ BOMBALADI"

İngiliz The Times de “Türkiye, Kürt asilerinin üslerini bombaladıö başlıklı haberinde “Genelkumay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’ın, operasyonun gerçekleşmesi için ABD’nin Kuzey Irak’taki hava sahasını açtığını söylediğiniö kaydetti.

FİGARO: “ABD’NİN YARDIMI VE ONAYI İLE GERÇEKLEŞTİ"

Fransız Le Figaro da, “Ankara Pazar günü ABD’nin yardımı ve onayı ile PKK’nın faaliyet gösterdiği bir bölgedeki köyleri hedef aldı ve yedi kişiyi öldürdüö iddiasında bulundu.


LE MONDE:öTÜRKİYE OPERASYONLARIN SÜRDÜRÜLECEĞİNİ AÇIKLADI"

Fransız Le Monde de “Türkiye, hava operasyonlarının sürdürüleceğini açıkladıö başlığı ile verdiği haberde Ankara’nın sınır bölgesinde on binlerce asker yığdığını da yazdı

EL PAİS: “ŞİMDİYE KADAR EN BÜYÜR OPERASYON"

İspanya’nın en büyük gazetesi El Pais de “Operasyon, Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Ankara, ABD ve AB tarafından terörist olarak adlandırılan PKK’nın savaşçılarının barındığı Kuzey Irak’a karşı şimdiye kadar düzenledikleri en büyük operasyondurö yorumunu yaptı.

ABC: “OPERASYONUN ETKİNLİĞİNE İLİŞKİN TEREDDÜTLER SÜRÜYOR"

İspanyol ABC gazetesi de, “Türk ordusunun Kuzey Irak’ta çok geniş bir hava operasyonu yaptığı doğrulandıö ifadesini kullandı. Buna karşın gazete, “Operasyonun etkinliğine ve boyutuna ilişkin tereddütlerin sürdüğünüö de belirtti.

EL CEZİRE: “TÜRKİYE, ABD’NİN OPERASYONU DESTEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ"

Katar’dan yayın yapan El Cezire televizyonu da, Türkiye’nin ABD’nin operasyona destek verdiğini belirterek 200 ailenin evlerini terk ettiği ve en az on evin zarar gördüğünü öne sürdü.

AMERİKA’NIN SESİ: “OPERASYONLAR SÜRECEK"

Amerika’nın Sesi Radyosu da, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak’ın kuzeyine geniş kapsamlı bir operasyon gerçekleştirdiğini, Genelkurmay Başkanlığı’nın da “askeri ihtiyaca göreö bölgedeki operasyonların “kararlılıklaö sürdürüleceğini duyurduğunu belirtti.

DW: “BÜYÜK ÇAPLI HAREKAT"

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle ise, “Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’nın Kandil Dağı’ndaki mevzilerine büyük çaplı hava harekatı düzenlediö dedi. DW, Türk hükümetinin “Gereken neyse o yapılmaktadırö açıklamasını da aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious