Dünyada Mevlana'yı tanımayan kalmadı

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Sekiz yüzyıl önce "Gel! Ne olursan ol, yine gel" diyerek dünyaya seslenen Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin çağrısı her dinden her dilden insandan yankı buluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada artık sufi inancın bugün en yaygın öğretilerinden biri olan Mevlevilik ve Mevlana'nın hoşgörüsüne büyük bir ilgi gösteriyor. Mevlana'nın 'Ne olursan ol yine gel' çağrısı, binlerce kişiyi bir araya getiriyor. Her yaştan, her sınıftan insan sema ile kendini buluyor, ilahi aşka koşuyor. Amerika, Kanada, Uzakdoğu, İran gibi dünyanın dört bir tarafından insanlar aylar öncesinden tören için Konya'ya geldi. Mevlana'nın "Allah'a tekrar tekrar yemin ederim ki, bu mânâ, güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar bütün dünyayı kaplayacak ve bütün ülkelere gidecektir." sözü gerçek oldu.

Ölüm gününü Allah'a ulaşma anı diye 'düğün günü' olarak kabul eden Mevlana'nın Şebi Arus törenleri, bu yıl çok daha renkli kutlandı. Kutlamalar yalnızca Mevleviliğin merkezi sayılan Konya'da değil Türkiye'nin her köşesinde, Avrupa'da hatta Amerika'da da yapıldı. Yurtiçinden ve yurtdışından ziyaretçi akınına uğrayan Mevlana törenleri bu yıl ilk kez 17 gün kutlandı. Turistlerin önemli bölümü akşam saatlerinde Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sema programını izlemek ve Mevlana Müzesi'ni ziyaret etmek için Konya'ya geldi. Etkinliklerin gerçekleştirildiği salonun günde 300'ü protokol toplam 2 bin 400 kişilik kapasitesi her gün dolup taştı. Mevlana Müzesi de yine saatte bin kişiye ev sahipliği yaptı. Bunlar arasında özellikle Mevlana'nın ölüm yıl dönümünde anıldığı 17 Aralık'taki Şeb-i Arûs programı büyük ilgi gördü. Bu yüzden binlerce kişi, Şeb-i Arûs günü Mevlana Kültür Merkezi'nde yer bulabilmek için haftalar öncesinde rezervasyon yaptırdı. 1-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen toplam 23 seans törenlere toplam 70 bin kişi katıldı.

Mevlana Müzesi'ni ise 100 bin kişinin üzerinde turist ziyaret etti. Artan ilgi karşısında hazırlıksız yakalanan oteller yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Otellerde yer bulamayan törenleri izlemek için dünyanın dört bir köşesinden gelen ziyaretçiler gönüllerinde Mevlana sevgisi ile Konya'dan ayrıldı.

Törenlerde Ahmet Özhan, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin dilinden aktarılmış mesajları, oda orkestrası, piyano ve Türk müziği enstrümanları eşliğinde yorumladı. Törenler boyunca verdiği 23 konser ile hayatının en uzun konserini verdi.

Törenlerin ikinci bölümünde ise sema ayinleri yer aldı. Sema töreni, mevlevi dedesinin postu yere sermesiyle başlıyor. Yere atılan postun öpülmesi, mevlevilerin yaşayan ve yaşamayan her şeye önem verdiklerini gösteriyor. Giydikleri renkli yada beyaz tennureler öldükten sonra bedeni saracak kefeni, siyah cüppe ise bedenin yatacağı tabutu simgeliyor. Başa giyilen sikke ise mezartaşını tasvir ediyor.

Özellikle sema törenlerini izlemek isteyenlerden yoğun talep geliyor. Kapalı alanda gerçekleştirilen sema törenleri, ışıklarla desteklenince büyüleyici bir gösteri oldu. Ziyaretçiler Şebi Arus gecesi için 30 YTL, diğer günler için ise 10 YTL ödedi.

Bu yılı diğerlerinden ayıran en güzel özelliklerden bir tanesi de Mevlânâ'nın, Türkiye-İran arasında çekişme konusu olmasının sona ermesi oldu. Mevlânâ Celaleddin Rumi'yi, İran doğumlu olması sebebiyle sahiplenen İranlılar, bu yılki Şeb-i Arus törenlerine her yıl olduğundan daha fazla ilgi gösteriyor. İranlılar, özellikle Mevlânâ'nın tüm eserlerini Farsça yazmış olduğu üzerinde durarak şimdiye kadar Türkiye'yi Mevlânâ'yı fazlaca sahiplenmesi noktasında eleştiriyor ve Mevlânâ'nın Türkiye'ye ait olmadığını her fırsatta dile getiriyordu. Ancak, Konya Valiliği yetkilileri, bu tür tepkilerin fazla görülmediği, aksine İran'dan çok sayıda insanın Şeb-i Arus törenlerini izlemeye geldiği bilgisini verdi.

Mevlânâ'nın vuslatını temsil eden "düğün günü" için Konya'ya gelenler arasında İstanbul sosyetesinin yanı sıra dünya sosyetesi de yer alıyor. Konya'ya sessiz sedasız geliyor, otelde bile kendi adlarına yer ayırtmıyorlar. Acenteler aracılığıyla oda kiralıyorlar. Mevlânâ'nın vuslat sevincini paylaşmaya gelen diğer on binlerle beraber törenleri izliyorlar. İstanbul ve dünya sosyetesini ağırlayan Dedeman Konya'nın törenlerden iki ay önce odaları dolmuş.

Otelin satış müdürü Recep Altınok, Şeb-i Arus törenleri için bir yıl önceden yer ayırtılmaya başlandığını söylüyor. Altınok, "Hiç tahmin edemeyeceğiniz insanları ağırlıyoruz." diyor ve İstanbul sosyetesinin yanı sıra dünya sosyetesinin de Mevlânâ'nın düğün gününe büyük önem verdiğini ve her yıl geldiklerini söylüyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Konya, Şeb-i Arus törenleri için İngiltere kraliçesinin akrabalarını ağırladı.

MİSAFİRLER ÇEVRE İL VE İLÇELERDE KONAKLADI

17 gün boyunca 23 sema gösterisi düzenlendi. En büyük ilgi her zaman olduğu gibi, Şeb-i Arus programının olduğu güneydi. Ziyaretçiler özellikle 17 Aralık akşamında yoğunlaştı. Konya kent merkezinde yeni yapılan ve Mevlana törenlerinde hizmet verecek Dedeman Oteli ile birlikte yaklaşık Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı yatak kapasitesi 2 bine ulaştı. Ancak son 2 günde Konya'da törenleri yaklaşık 6 bin kişi izledi. İlginin en yoğun olduğu törenlerin son 2 gününde 2-3 bin turist Konya'ya konaklamak üzere geldi. Ancak, kent merkezinde yeterli yatak sayısı olmadığı için, töreni izleyenlerin bir kısmı geceyi Kapadokya, Aksaray, Ilgın gibi yerlerdeki tesislerde geçirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious