Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

WASHINGTON : Edelman: "Türkiye ile ABD dost ve müttefik ülkeler"

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Eric Edelman, son zamanlarda aralarında bazı zorluklar yaşansa da, Türkiye ve ABD'nin uzun geçmişi olan büyük birer müttefik ve dost olduklarını söyledi. The Washington Institute for Near Eastern Policy adlı düşünce kuruluşunun geleneksel ''Turgut Özal'' oturumunda konuşan Eric Edelman, NATO şemsiyesinde Kore, Kosova ve Afganistan gibi yerlerde işbirliği yapan Türkiye ve ABD'nin demokrasi ve özgürlüğü geliştirmek ve küresel terörizmle savaşmak için gelecekte de beraber çalışmaya devam edeceğini belirtti.

İSTANBUL - ABD'nin ünlü finansörü Soros: "Irak savaşı hataydı, rejimleri değiştirmek için savaşa gerek yok"

ABD'nin ünlü finansörü, uluslararası yatırımcı George Soros, bilinenin aksine devrimleri desteklemediğini baskıcı yönetimleri demokrasiye geçmesi için caba harcadığını söyledi. İran'da olası bir savaşın yaşanmasından yana olmadığını söyleyen Soros, "Irak savaşı hataydı. Bunu yönetim de fark etti. Rejimleri değiştirmek için savaşa gerek yok. İran'da da bu geçerli. Başlayan nükleer kriz görüşmelerini destekliyorum. Umarım çözüme ulaşılır." dedi.

MOSKOVA - Rusya ile Ukrayna arasında yeni doğalgaz krizi kapıda

Rusya'nın Türkmenistan'dan aldığı doğalgazın miktarı ve fiyatı konusunda Gazprom Başkanı Aleksi Miller'le Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Niyazov arasında dün başlayan görüşmelerde anlaşma sağlanamadı. Rus ekonomi gazetesi Vedomosti'nin verdiği bilgiye göre Niyazov bin metreküp doğal gaz için Rusya'dan 66 dolar yerine 110 ile 125 dolar arasında bir rakam istiyor. Türkmenistan'ın 2006'nın ikinci yarısında gaz fiyatlarında iki katına varan artış talebi, Rusya ile Ukrayna arasında yıl başında varılan anlaşmanın bozulması anlamına geliyor.

RAMALLAH - Hamas, referandum karşıtı tezkerenin görüşülmesini erteledi

Hamas hükümeti, Filistinli gruplar arasındaki diyalog çabalarına daha fazla zaman ayrılmasına izin vermek için referandum aleyhine yasa teklifinin parlamentoda görüşülmesini ertelediğini açıkladı.

BAĞDAT - El Kaide'nin yeni lideri, kaçırılan Amerikan askerlerini kendi elleriye öldürmüş

Irak'taki El Kaide örgütü, geçen hafta kaçırılan iki Amerikan askerlerinin, örgütün yeni lideri Ebu Hamza El Muhacir tarafından 'boğazlandığını' bildirdi

BAKÜ - Gül, Azerbaycan - Türk eğitim kurumlarını ziyaret etti

İKÖ 33. Dışişleri Bakanları Zirvesi'ne katılmak için Bakü'de bulunan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türk eğitim gönüllüleri ve müteşebbislerin desteği ile Azerbaycan'da faaliyet gösteren Özel Kafkas Üniversitesini ziyaret etti. Burada öğretim görevlileri ve öğrencilere seslenen Dışişleri Bakanı, "Fedakarlıklar sonucunda elde olunan başarılar için herkesi tebrik ediyorum. Burada yetişen gençlerle Azerbaycan daha da güçlü olacak" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious