Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 02.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar şunlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TAHRAN - İranlı Yahudiler: "Gazze operasyonu Yahudi inancına aykırı"

İranlı Yahudiler Cemaati lideri Harun Yeşayayi ve İran Meclisi'nin Yahudi milletvekili Muris Mutemed tarafından imzlanan bildiride, "İsrail'in şiddet eylemlerini kınıyoruz. Filistin halkının var olma hakkı ile diğer hukukî ve tabii haklarını savunacağına eminiz" ifadeleri kullanıldı. Cemaat, bu tür eylemlerin masum sivillerin katledilmesi ile sonuçlanabileceğine dikkat çekti. Yahudi cemaati, İsrail Ordusu'nun Gazze Şeridi'nde düzenlediği operasyonunu Yahudi inancına aykırı olduğunu vurguladı.

ROMA - Papa'dan Irak ve Filistin için dua çağrısı

Ortadoğu'da yaşanan ve son günlerde artan trajedilerin sona bulması gerektiğine ifade eden Katoliklerin ruhani lideri, ''Herkesi, ısrarlı ve kararlı biçimde dua için birleşmeye davet ediyorum. Tanrı, yürekleri aydınlatsın; barışçıl biçimde yan yana yaşamayı mümkün kılma ve de hangi halka mensup olurlarsa olsunlar tüm insanların kardeş olduğunu kabullenme gereğinş herkesin yerine getirmesini sağlasın'' temennisinde bulundu

PARİS - İran Ulusal Direniş Konseyi, Kürtlere otonomi vaad etti

Sürgündeki İran Ulusal Direniş Konseyi Başkanı Meryem Rajavi, rejimin değişmesi durumunda İran'da yaşayan Kürtlere otonomi vereceklerini duyurdu. Rajavi, İran Ulusal Direniş Konseyi'nin Paris'te dün gece Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği, Avrupa ülkelerinden 40 bine yakın muhalif İranlının katıldığı buluşmada yaptığı konuşmada İran'daki etnik azınlıkların maruz kaldığı baskıları kaldıracaklarını belirterek, "Yarının İran'ında Kürt halkına otonomi hakkı tanınacaktır" dedi.

KAHİRE : Dışişleri Bakanı Gül: "Türkiye, Ortadoğu'da barışın tesisi için elinden geleni yapmaya devam edecek"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ortadoğu'da son dönemde tansiyonun yükseldiğini dikkat çekerek, hem İsrail'in hem de Filistin'in barış için daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. Son günlerde Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri Mısır'ın Al Ahram gazetesine değerlendiren Abdullah Gül, Türkiye'nin bölgedeki sorunların barışçıl yollarla çözümünden yana olduğunu belirtti. Gül, "Türkiye, Ortadoğu'da barışın tesisi için elinden geleni yapmaya devam edecek" dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious