Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ANKARA - Eurobarometer sonuçlarını değerlendiren Gül: " Ne olmuş da Türk halkının bu beklentisi zayıflamış AB'nin iyi düşünmesi lazım"

ABD'den dönüşünde Esenboğa Havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Eurobarometer araştırmasında Türk halkının AB desteğinin yüzde 60'dan yüzde 43'e düştüğü sonucunun ortaya çıktığının hatırlatılarak, buna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, " Bunun dikkatli şekilde analiz edilmesi gerekir. Hem biz hükümet olarak bunu çok iyi değerlendirmemiz gerekir, ama aynı zamanda AB yetkilileri, başta Komisyon olmak üzere onların da çok dikkatli bir şekilde bunu değerlendirmeleri gerekir" diye konuştu.

ANKARA - UAEA Başkanı El Baradei, "İran meselesinde, müzakere dışında başka hiçbir çözüm düşünemeyiz"

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Dr. Muhammed El Baradei, İran'ın uranyum zenginleştirmesi programına başlaması nedeniyle uluslararası kamuoyu ile yaşanan sorunun müzakerelerle aşılacağına inandığını söyledi.

TEL AVİV - İsrail, ilk kez Filistinli tutukluları "serbest bırakmaktan" bahsetti

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Avi Dichter, kaçırılan İsrail askerinin serbest bırakılması ve roket saldırılarının durdurulması halinde bir iyi niyet gösterisi olarak Filistinli tutukluları serbest bırakabileceklerini açıkladı. Dichter, "Bunu önceden de yaptık ve nasıl yapılacağını biliyoruz" dedi.

LONDRA - İngiltere'deki terör saldırısında ölenler anıldı

Londra'da geçtiğimiz yıl 52 kişinin ölümüne ve yüzlercesinin yaralanmasına sebep olan 7 Temmuz terör saldırısı anıldı.

LONDRA - İngiltere'deki Diyalog Topluluğu, Lordları bir araya getirdi

İngiltere'de dinler ve kültürlerarası diyalog faaliyetlerini sürdüren Diyalog Topluluğu (Dialogue Society), Londra'daki 7 Temmuz terör saldırının yıldönümü öncesinde, Lordları biraya getirdi.

SOFYA - Bakan Pepe: "Meriç ve Tunca nehirlerinin taşmasından kaynaklanan sel baskınları önlenecek"

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Trakya bölgesinde yıllardır görülen sel felaketlerinin önlenmesi için Türkiye ile Bulgaristan arasında ciddi bir işbirliğinin geliştirileceğini ve 'Meriç ve Tunca'dan kaynaklanan sel baskınları önleneceğini söyledi.

BAĞDAT - Sadr milisleri Amerikan askerleriyle çatıştı, Sünni camileri Cuma namazı çıkışında hedef alındı: 20 ölü

Bağdat'ın doğusundaki Sadr semtinde Mukteda Sadr'a bağlı Mehdi Ordusu milisleri Amerikan güçleri ile çatıştı. Çatışmada 9 milis ölürken, 34 kişi de yaralandı. İçişleri Bakanlığı kaynakları; ABD ve Irak askerlerinin Sadr semtinde Mehdi Ordusu'nun üst düzey bir liderini yakalamak amacıyla gece yarısı operasyonu düzenlediği bilgisini verdi. Cuma namazı çıkışında Bağdat ve çevresindeki Sünni camilerini hedef alan saldırılarda 9 kişi öldü. Bir Şii camisinden çıkanları hedef alan saldırıda da 2 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious