Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KUDÜS - İsrail'in kuzeyindeki Hayfa'ya füze saldırısı: 9 kişi öldü

İsrail'in kuzeyindeki Hayfa kentine füze saldırısı düzenlendi. Saldırıda 9 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı. Saldırıdan sonra kentte sık sık sirenler çalıyor. Panik içerisindeki halk sığınaklara girdi. Saldırının ardından bir açıklama yapan Olmert, "Kuzey sınırımızdaki ve genel olarak bölgedeki ilişkilerimiz üzerinde geniş kapsamlı sonuçlar doğuracak" şeklinde konuştu.

KUDÜS / ŞAM : İsrailli Bakan: "Hayfa'ya düşen füze Suriye'den getirildi"

İsrailli Bakan Şaul Mofaz, Hayfa'da bir tren deposuna isabet eden füzenin Suriye'den getirildiğini iddia etti. Füzenin vurduğu tren deposunda incelemelerde bulunan Mofaz, İsrailli yetkililerin daha önce İran'dan geldiğini iddia ettikleri füzenin Suriye'den temin edildiğini öne sürdü. Bu arada Suriye, İsrail'in topraklarına saldırması halinde "her şekilde, doğrudan" yanıt vereceği uyarısında bulundu

TAHRAN - İran, İsrail'in "Hizbullah'a yardım ediyorlar" iddiasını reddetti

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamit Rıza Asefi, "İran, İsrail savaş gemisinin vurulmasında Hizbullah'a yardım ettiği" iddiasını ortaya atan İsrail'e verdiği yanıtta "Orada İranlı askerler yok. Hizbullah'a İran füzeleri gönderildiği de doğru değil" dedi. İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ise Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah'ı "Siyonizmin hastalıklı tümörü"ne karşı verdiği savaştan dolayı övdü.

BEYRUT - İsrail Lübnan'da 4'ü çocuk 11 kişiyi daha katletti

İsrail savaş uçaklarının Lübnan'ın güneyinde bir evi bombalaması sonucu 4'ü çocuk 5 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin güneyindeki Sur kentini hedef alan saldırılarda da 3 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı. Başkent Beyrut'un güneyini hedef alan saldırıda ise 3 sivil öldü, 15'i de yaralandı.

PEKİN - BM'nin kararını reddeden Kuzey Kore, daha çok füze deneyeceğini açıkladı

Birleşmiş Miletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, oybirliğiyle kabul ettiği sınırlı yaptırım kararını reddeden Kuzey Kore, daha çok füze denemesi yapacağını duyurdu. Kuzey Kore'nin BM nezdindeki Büyükelçisi Pak Gil Yon, Kuzey Kore Halk Ordusu'nun savunma gücünü artırmayı amaçlayan bu tür füze denemelerini sürdüreceğini vurguladı. Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Cumhuriyetimiz, ABD'nin düşmanca siyasetinin bir ürünü olan konsey kararını şiddetle kınıyor ve tamamen reddediyor, bu karar cumhuriyetimizi zerre kadar bağlamaz" açıklamasını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious