Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ANKARA - İran Ankara Büyükelçisi Devletabadi: "Türkiye, teröristleri nerede isterse orada bulup yok etme hakkına sahiptir"

İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Firuz Devletabadi, Türkiye'nin terör yuvalarını yok etmek için Kuzey Irak'a girmesinden İran'ın rahatsızlık duymayacağını belirterek, "Türkiye, teröristleri nerede isterse orada bulup yok edebilir. Türkiye'nin terörle mücadelesi İran'ı rahatsız etmediği gibi, İran bu mücadelede Türkiye'ye her türlü desteğe hazırdır" diye konuştu. Devletabadi, " Türkiye'nin terörizmle mücadelesi meşrudur" ifadesini kullandı.

TEL AVİV - Askerlerin koşulsuz bırakılmasını isteyen İsrail, "barış" gücüne karşı çıktı

İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni kaçırılan askerlerin koşulsuz serbest bırakılmasını ve Hizbullah'ın silahsızlandırılmasını istedi. Livni'nin açıklamaları askerlerin serbest bırakılması için Lübnanlı esirlerin pazarlık edilebileceğini öneren Kamu Güvenliği Bakanı Avi Dichter'ın açıklamalarından hemen sonra geldi

BAĞDAT - Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetimi 16 adet ABD yapımı helikopter satın aldı

Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetimi, merkezi Suudi Arabistan'da bulunan bir şirketten 16 helikopter satın aldı.

BAĞDAT - Şiilerin kutsal kenti Kufe'de bombalı saldırı: 59 ölü

Irak'ta Şiilerin kutsal kenti Kufe'de kalabalık bir pazar yerinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 59 kişi hayatını kaybetti

MOSKOVA - DTÖ üyeliğini engelleyen ABD'ye Rusya'dan karşılık

Rusya, Dünya Ticaret Örgütü üyeliğini engelleyen ABD'ye, Amerikan petrol şirketleri ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmesi planlanan, milyarlarca dolarlık Barent Denizi ortak konsorsiyumuna erteleme getirerek karşılık veriyor. Rusya Endüstri ve Enerji Bakanı Viktor Kiristenko iki konu arasında bağlantı yok dese de, son anda çıkan yıl sonuna kadar erteleme kararı uzmanlara göre Rusya'nın DTÖ üyeliğinin engellenmesine cevabı olarak belirtiliyor.

MOSKOVA - Rusya'dan, Çeçen savaşçılara af teklifi

Rusya hükümeti, Çeçenistan ve komşu bölgelerde Rus güçlerine karşı mücadelen eden savaşçıların Ağustos'un 1'ine kadar silahlı mücadeleyi bırakmaları durumunda bu kişileri affetmeyi planlıyor. Rusya Federal Güvenlik Servisi Şefi Nikoli Patruşev, Terörle Mücadele Kurulunun söz konusu af tasarısını görüştükten sonra onay için meclis ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'e gönderileceğini ifade etti.

PEKİN - Endonezya'da tsunaminin faturası ağırlaşıyor: En az 300 ölü, 160'dan fazla kayıp

Sık sık oluşan depremlerden dolayı ''Ateşin Pasifik Halkası'' denilen Endonezya'nın Cava adasında dün meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki depremde bilanço ağırlaşıyor. Depremin ardından oluşan tsunamiden dolayı Cava adasında en az 300 kişinin öldüğü, 160'tan fazla kişinin de kaybolduğu bildirildi.

PEKİN - Çin'i vuran Bilis tayfununda bilanço yükseliyor: Ölü sayısı 198'e yükseldi

Çin'in güneydoğusunu vuran 'Bilis' tayfununda ölenlerin sayısının en az 198'i bulduğu ve yüzlerce kişinin kaybolduğu bildirildi. Bu yıl ülkeyi vuran dördüncü tayfun olan Bilis tayfununun, evlerin yıkılmasına ve bazı bölgelerde yolların kapanmasına, elektriklerin kesilmesine yol açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious