Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünyada öne çıkanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

LONDRA - Bakan Gül: "Irak kendi güvenlik sorunları nedeniyle kuzey Irak'ı kontrol edemiyor, bu konuda işbirliği yapmalıyız"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Irak hükümetinin ülkenin içinde bulunduğu güvenlik sorunları nedeniyle kuzey Irak'ı kontrol edemediğini ve bu konuda işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.


BAĞDAT - Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Rubai: "PKK'nın Irak topraklarını üs olarak kullanmasından biz de rahatsızız"

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubayi, terör örgütü PKK'nın Irak topraklarını Türkiye'ye yönelik saldırılarda üs olarak kullamasından rahatsız olduklarını söyledi. El Rubayi, "Biz dost ülke Türkiye'ye karşı bu tip eylemlerin bizim topraklarımız üzerinden yapılmandan biz de çok rahatsızız, yani topraklarımızın Türkiye'ye karşı gerçeleştirilen eylemlerde üst olarak kullanılıyor haberleri bizi üzüyor. Zira bir Türkiye'yi her zaman dost bir ülke olarak görüyoruz" şeklinde konuştu. Şu aşamada sınır ötesi bir hareketin rahatsızlık yaratabileceğini düşünüyorum "diyen Rubai, terör örgütlerinin eylemlerine karşı sınırlarını kontrol altına alacakları sözünü verdi.


BAĞDAT - Mesud Barzani: "Kürtlerin devlet kurma hakkı var"

Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani, Kürt devletinin kurulması için dış devletlerin desteğinin kazanılması amaçlı çalışmalara başlanması gerektiğini söyledi.

BEYRUT - İsrail saldırıları sürerken Lübnan'dan tahliye hızlandı

İsrail, askerlerini kaçıran Hizbullah savaşçılarını hedef aldığını iddia etmesine rağmen şu ana kadar 225'e yakın sivil insan bombardımanda hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler, evlerini terk eden Lübnanlı vatandaşların yeni bir insani kriz ile karşı karşıya oldukları uyarında bulundu. Ateşkes konusunu Birleşmiş Milletler yetkilileri ile görüşmeden önce yaptığı açıklamada İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni kaçırılan askerlerin koşulsuz serbest bırakılmasını ve Hizbullah'ın silahsızlandırılmasını istedi. Akdeniz'in güneyinde seyreden İngiliz savaş gemileri 12,000 İngiliz ve 10,000'e yakın çifte vatandaş Lübnanlıyı Kıbrıs Rum Kesimi'ne götürmenin hazırlıklarını yapıyor.

CAKARTA - Endonezya'da deprem ve tsunami: Ölü sayısı 340'ı geçti, 100'lerce kayıp

Endonezya'da Richter ölçeğine göre 7,7 şiddetinde meydana gelen depremin tetiklediği tsunamide ölenlerin sayısı 340'ı aşarken 200'den fazla insanın ise hala kayıp olduğu bildirildi. Ülkenin arama-kurtarma görevlilerinden verilen bilgide, ölenler arasında dört tane yabancının olduğu ve tsunami sonrası 54,000 kişinin yerlerinden olduğu açıklandı.


KABİL - ABD Ordusu: "Taliban, Afganistan'ın güneyindeki iki kentin kontrolünü ele geçirdi"

Afganistan'daki Amerikan kuvvetlerinin basın sözcüsü Thomas Collins, ülkenin güneybatısındaki Helmand vilayetine bağlı iki kentin Taliban güçlerinin kontrolüne geçtiğini doğruladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious