Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TAHRAN - Rafsancani: "İsrail’in Hizbullah’ı vurmasının ardında başka bir hesap var"

İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani, Lübnan’a saldıran İsrail’in asıl hedefinin Hizbullah’ın vurucu gücünü zayıflatmak olduğunu söyledi. Tahran’da Cuma namazını da kıldıran Rafsancani, Siyonist rejim olarak nitelendirdiği İsrail’in Hizbullah’ı silahsızlandırma planının daha büyük bir amaca hizmet ettiğini söyledi. Rafsancani, bu amacın ne olduğu konusunda ipucu vermedi.

TEL AVİV - İsrailli komutan: "Önümüzdeki günlerde Lübnan’daki kara harekatının genişlemesi muhtemel"

İsrail basınında dün çıkan "kara birliklerinin güney Lübnan’da operasyon yaptıkları" haberlerinin ardından Maariv gazetesi bugünkü baskısında çok sayıda yedek birliği orduya çağıran İsrail’in Lübnan içinde kapsamlı bir kara harekatına hazırlandığını yazdı.

MOSKOVA - Rus barışgücü askerleri Gürcistan’dan çıkmayacak

Gürcistan’la Rusya arasındaki sorunlu bölgelerden Güney Osetya ve Abhazya’ya bir gezi gerçekleştiran Moskova Belediye Başkanı Yury Luzhkov, Rus barışgücü askerlerinin bölgeden çıkması durumunda sıcak çatışmaların başlayabileceğini söyledi. Bu arada Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başbaşa görüşmeyi kabul etmemesi nedeniyle Moskova ziyaretini iptal etti.
ERBİL - Kuzey Irak’taki yönetimin Enerji Bakanı: "Türkiye’den aldığımız elektrik bölgenin ihtiyaçlarını karşılamıyor"

Irak’ın kuzeyindeki Kürt Bölgesi’nin Enerji Bakanı Türkiye ve İran’dan alınan elektriğin bölgenin ihtiyaçlarını karşılamadığını söyledi. Hoşyar Suveyli, Türkiye’den alınan elektriğin sadece Duhok kenti için kullanıldığını belirtti.

BAĞDAT - Irak’ta çatışmalar: 26 ölü - Bakuba’da sivilleri öldüren ABD ordusu: "Üzüntülüyüz"

Irak’ta bugün yaşanan şiddet olaylarında 26 kişi ölürken Bakuba’da sivilleri öldüren ABD ordusu "üzüntü" duyduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious