Dünyada öne çıkanlar

Dünyada öne çıkanlar.5731
  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NEW YORK / KAHİRE - Annan: "Ateşkes olmazsa Lübnan’da büyük insani felaket yolda"

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, İsrail-Hizbullah çatışmasında şiddet durmaz ve siviller ölmeye devam ederse, bölgenin yeni bir "insani felaket" ile karşı karşıya kalacağı uyarında bulundu. Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ise İsrail ile kuzey komşusu arasında artan çatışmanın Lübnan devletinin yıkılmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

NEW YORK - New York Times: ABD, Lübnan’da sivilleri vuran İsrail’e akıllı bomba göndermek için seferber oldu

ABD yönetimi, Lübnan’a düzenlediği saldırılarda yaklaşık 400 sivili katleden İsrail’e, akıllı bombalar göndermek için seferber oldu. Amerikan The New York Times gazetesinde çıkan haberde, Lübnan’a hava saldırıları başlatan İsrail’in geçen hafta ABD yönetiminden akıllı bombalar istediği, Bush yönetiminin bu talebe cevap vermek için hızlı bir şekilde hareket ettiği ve söz konusu bombaları en hızlı şekilde göndereceği ifade edildi.

PEKİN - Türk işadamları Çin pazarına Şincan Uygur Özerk Bölgesi ile girecek

Şincan’daki temaslarıyla ilgili olarak Cihan Haber Ajansı’na değerlendirmede bulunan Türk heyeti üyeleri, burada çok olumlu izlenimler edindiklerini belirtti. Heyet başkanı Abdullah Çınar, CİHAN’a yaptığı açıklamada, bu bölgeden Türkiye’ye otelcilik, plastik sanayi ve gıda alanlarında yatırım yapmak isteyen firmaların olduğunu söyledi. Çınar, ’’İlk defa geldiğimiz Şincan’da görüşmelerimiz çok olumlu geçti. Biz Şincan vasıtasıyla Çin pazarına girerek daha güçlü olmayı hedefliyoruz.’’ dedi. Çınar, ’’Bu bölge bizim adımıza çok büyük ticari fırsatlar barındırıyor. Dönünce işadamlarımızı buraya yönlendireceğiz. ’’ diye konuştu.

MOSKOVA - Rusya: "Saakaşvili tansiyonu yükseltiyor."

Rusya Parlamentosu Duma Dışilişkiler Komisyon Başkanı Konstantin Kosachyov, "Gürcistan BDT zirvesine katılmış olsa idi resmi ve gayrıresmi ortamlarda görüşlerini paylaşma imkanı bulacaktı. Malesef kendileri önemli bir fırsatı kaçırmış oldular. Bu durum gösteriyor ki Gürcistan sorunun çözülmesini değil, Rusya ile Güney Osetya ve Abhazya sorunlarını da bahane ederek ilişkileri gerginleştirme çabasındadır." iddiasında bulundu.

MOGADİŞU - Somali’de İslami mahkemeler geçici hükümetle köprüleri attı

Etiyopya askerlerinin Somali topraklarına girmesi üzerine başkent Mogadişu ve çevresini kontrol altına alan İslamî mahkemeler, geçici hükümetle görüşmelere son verdiklerini açıkladı. İslamî güçlerin liderlerinden Şeyh Şerif Ahmed, yazılı bir açıklama yayınlayarak, "Somali’nin düşmanı tarafından desteklenen bir hükümetle müzakere yapmayız" dedi.

PEKİN - Çin’de deprem: 18 ölü

Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinde meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremde en az 18 kişinin öldüğü 60’tan fazla kişinin de yaralandığı açıklandı.

PANGANDARAN - Endonezya’daki tsunamide son durum: Ölü sayısı 667’ye yükseldi, 330 kişi kayıp, 74 bin evsiz var.

Endonezya hükümeti, ülkede pazartesi günü meydana gelen 7.7 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunaminin 74 bin 100 kişiyi evsiz bıraktığını söyledi. Tsunami felaketinde ölenlerin sayısı 667’ye yükselirken, 330 kişinin de kayıp olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious