Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

WASHINGTON - George Bush, Başbakan Erdoğan'a terör örgütü PKK ile mücadele sözü verdi

Beyaz Saray Sözcüsü Dana Perino, haftasonu tatilini Teksas'taki çiftliğinde geçiren ABD Başkanı George Bush'un bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı aradığını açıkladı. Perino, iki liderin terör örgütü PKK'nın Türkiye'ye karşı devam eden saldırılarını ele aldıklarını ifade ederek, "Başkan (Bush) Başbakan (Erdoğan)'a, terör tehdidine karşı verdiği mücadelede Türkiye'yle birlikte çalışacaklarını söyledi" dedi.


NEHARİYE - İsrail tankları Lübnan'a girdi

İsrail askerleri, 10 zırhlı araçla Lübnan sınırındaki dikenli telleri yıkarak Lübnan topraklarına girdi. Görgü tanıkları, araçların Birleşmiş Milletler'in gözetleme mevkiinden geçerek daha önce işgal edilen bir köye hareket ettiğini bildirdi


LONDRA - İngiltere Dışişleri Bakanı Beckett: "İsrail'in yanlış bir hareketi dramatik sonuçlar doğurur"

İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Lübnan'ını işgal etmeye hazırlanan İsrail'in yapacağı yanlış bir hesabın bölge için ciddi sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu.


MOGADİŞU - Somali'de İslami mahkemeler geçici hükümetle köprüleri attı

Etiyopya askerlerinin Somali topraklarına girmesi üzerine başkent Mogadişu ve çevresini kontrol altına alan İslamî mahkemeler, geçici hükümetle görüşmelere son verdiklerini açıkladı. İslamî güçlerin lideri Şeyh Şerif Ahmed, yazılı bir açıklama yayınlayarak, "Somali'nin düşmanı tarafından desteklenen bir hükümetle müzakere yapmayız" dedi.


MOSKOVA - Liderler Kremlin'de BDT'de reformu görüştüler

Bağımsız Devletler Topluluğu liderleri gayriresmi zirve için bulundukları Kremlin'de bugünkü oturumda enerji ve örgütün yapısında yapılacak değişiklikleri tartıştılar. Zirvenin gündeminde örgüt yapısında derinleşme sağlayacak yeni kurumların oluşturulması, üretici ülkeler açısından enerji güvenliği, BDT içinde göçlerin kontrolü, ulaşımın çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi gibi konular yer alıyor.


PEKİN - Bilis tayfununun bilançosu ağır: 523 ölü

Çin'i kasıp kavuran Bilis adındaki tayfun şu ana kadar 523 kişi ölürken, onlarca kişi de kayıp.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious