Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BEYRUT - Lübnan'daki Türkler tahliye ediliyor

İsrail bombardımanı altındaki Lübnan'da yaşayan Türklerin tahliyesi başladı. Lübnan'dan tahliye edilecek 1200 Türk vatandaşını Mersin limanına getirecek olan Deniz Kuvvetlerine ait İskenderun feribotu Beyrut limanına saat 10.00'da yanaştı. Saat 07.00'den itibaren Beyrut şehir merkezinde toplanan Türkler burada Türk Büyükelçiliği yetkililerinden gemiye binişle ilgili bilgi aldı. Pasaport ve güvenlik kontrollerinden sonra otobüslerle feribota götürülen Türk vatandaşları saat 11.00 itibariyle gemiye binmeye başladı. Genelkurmay Başkanlığı'yla birlikte organize ettiği Türkiye tarihinin bu en büyük tahliye işlemi 17 saatlik yolculuktan sonra Mersin'de son bulacak.

BEYRUT - Nasrallah'tan "saldırılara devam" mesajı

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, İsrail'in Lübnan'daki operasyonunun bu ülkeye roket saldırıları düzenlemelerini engellemeyeceğini söyledi. Lübnan'ın Es-Safir gazetesine konuşan Nasrallah, gerginliği sona erdirecek diplomatik önerilerle ilgili bir soru üzerine "Biz gerçekten bir savaş halindeyiz. Ve önceliğimiz Lübnan'daki Siyonist saldırganlığı sona erdirmek" dedi.

GAZZE - İsrail, Gazze'yi topa tutuyor: 5 ölü

Gazze kentinin kuzeyini top ateşine tutan İsrail, 5 Filistinlinin ölümüne neden oldu.

CİDDE - İhsanoğlu: "İsrail, Ortadoğu'yu patlama noktasına getirdi"

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanğlu, Ortadoğu'daki gerilimin nedenlerinin ortadan kaldırılabilmesi için İsrail`in işgal ettiği Arap ve Filistin toprakların işgal etmiş olmasından kaynaklanan sorunlara kapsamlı bir çözm bulmak gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious