Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Filistin Başbakanı Heniyye, İsrail'in saldırılarına yeşil ışık yakan ABD'yi kınadı

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, ABD'nin 'yeni Ortadoğu' anlayışının Lübnan'ın yok edilmesi ve mümkün olduğu kadar çok sayıda Filistinlinin öldürülmesiyle başladığını ifade etti. Filistin hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, "ABD'nin işgalciye saldırılarını arttırması için yeşil ışık yakmasını kınıyoruz" denildi. Amerikan yönetimini 'işgalci' ifadesiyle andığı İsrail'e körü körüne destek vermekten vazgeçmesi çağrısı yapan Heniyye, "ABD; Filistin ve Lübnan'daki çocuk, kadın ve yaşlıların kendi silahlarıyla öldürülmesine izin vermemeli" dedi.

GAZZE : BM: "İsrail, Gazze'de orantısız güç kullandı"

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Direktörü Jan Egeland, Gazze Şeridi'ndeki tek elektrik santralinin İsrail tarafından vurulmasının derin insani sonuçlar doğuran orantısız güç kullanımı olduğunu ifade etti.


KUDÜS : Peretz: "Lübnan'ın güneyinde güvenlik bölgesi oluşturacağız"

İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz, uluslararası barış gücü görevlendirilene kadar Lübnan'ın güneyinde bir güvenlik bölgesi oluşturacaklarını söyledi. Peretz, söz konusu bölgenin işgal altında tutulmak suretiyle mi, yoksa hava saldırılarıyla mı oluşturulacağı konusunda bilgi vermedi.

KİEV - Putin:" Rusya ile Ukrayna arasındaki ilişki sağlam temeller üzerinde"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin'de yeni elçilerin güven mektuplarını kabulünde yaptığı konuşmada Rusya ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin çok sağlam temellere dayandığını ve ilişkilerin sağlamlıkta ve karşılıklı güvenirlikte örnek teşkil ettiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious