Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TEL AVİV - İsrail Adalet Bakanı Ramon: "Dünya, Roma konferansında savaş için izin verdi"

İsrail Adalet Bakanı Haim Ramon, ordunun Hizbullah'ı yok etmek için Lübnan'ın güneyindeki köyleri ağır bombardımana tutması gerektiğini söyledi. Ramon, "Dün Roma'da yapılan konferansta operasyonların devam etmesi için izin verdi. Hizbullah, Lübnan'dan atılıncaya ve silahsızlandırılıncaya kadar savaş sürecek" şeklinde konuştu

KAHİRE : El Kaide'nin iki numaralı ismi Zevahiri: "İsrail'in saldırılarına seyirci kalmayacağız"

El Kaide'nin iki numaralı ismi Eymen El Zevahiri, El Cezire televizyonunda yayınlanan kasetteki konuşmasında "Kardeşlerimizin üzerine bombalar yağarken nasıl sessiz kalırız?" diyerek Müslümanları Siyonistlere karşı cihad çağrısı yaptı. Zevahiri ayrıca İsrail'e karşı Hizbullah'ın ve Filistinlilerin yürüttüğü mücadelenin de ateşkeslerle ve anlaşmalarla sonlandırılamayacağını iddia etti.

DUŞANBE - 'Farsça Konuşan Ülkeler Zirvesi'nin sonuç bildirisinde İsrail saldırları kınandı

Tacikistan'nın başkenti Duşanbe'de bir araya gelen 'Farsça Konuşan Ülkeler Zirvesi'nin sonuç bildirisinde İsrail'in Lübnan ve Filistin saldırısı kınandı. Zirveye katılan İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve Tacikistan lideri İmamali Rahmanov, yayınladıkları ortak bildiride Lübnan'daki askeri saldırıları kınadıklarını ve savaşın kesinlikle durdurulması gerektiğini kaydetti.

NEW YORK - BM Güvenlik Konseyi, dört gözlemcisini öldüren İsrail'i kınayamadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, önceki gün örgütün gözlemcilerinin ölümü konusunda ABD'nin muhalefeti yüzünden kınama kararı çıkaramadı. BM'li diplomatlar, Çin'in istediği kınama bildirisi ile ilgili metnin dün gün boyu müzakere edildiğini ve Washington'un ısrarıyla en az üç kez değişikliğe uğradığını bildirdi. İsrail'in saldırısında ölenler arasında bir vatandaşı bulunan Çin "sert bir kınama"da bulunulmasını talep etmişti.

LONDRA - İngiliz hükümeti savaşa asker göndermek için artık parlamentonun onayını almak zorunda

İngiltere'de Lordlar Kamarası'nın aldığı yeni bir karara göre, artık savaş dönemlerinde hükümet orduyu tek başına istediği gibi kullanamayacak. Savaş dönemlerinde bile ülke dışına asker göndermek için artık hükümet, parlamentodan onay almak zorunda kalacak.

BAĞDAT - Bağdat'ta saldırılar: 35 ölü, 153 yaralı
Başkent Bağdat'ın Kerrade semtinde düzenlenen saldırıda 31 kişi ölürken 153 kişi yaralandı. Semt merkezinde bomba yüklü bir aracın patlatılması ve ardından havan toplarıyla düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 31'e çıktı. Patlamada 153 kişi de yaralandı. Bağdat'ın batısındaki bir Sünni caminin dışında bekleyen dört muhafız silahlı kişilerce öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious