Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BEYRUT - İsrail uçakları yüz sivilin sığındığı binayı vurdu: 22'si çocuk 55 ölü

Lübnan'ın güneyindeki Kana köyünde sivillerin sığındığı üç katlı bir binayı vuran İsrail Ordusu, 22'si çocuk 55 sivili katletti. Saldırı uluslararası toplum tarafından kınanırken, İsrail'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da ateşkes çağrısı yapmak zorunda kaldı. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ateşkes sağlanmadan müzakere yapmayacaklarını açıkladı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise "Zor şartlara rağmen saldırıları durdurmayacağız. Yaptığımız doğru" dedi. Lübnan'ın güneyindeki Yarun köyüne saldırıan İsrail 5 sivili daha öldürdü.

PARİS - Fransa, İsrail'in Kana saldırısını kınayarak ateşkes çağrısını yineledi

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Kana kasabasını bombalamasını kınadı. 22'si çocuk 55'den fazla kişinin öldüğü saldırıların "nedensiz" olduğunu bildiren Chirac, ateşkes çağrısını yineledi

TAHRAN - İran, BM'nin "uyarı" taslağına yanıt verdi: "Karar onaylanırsa teşvik paketini gündemden çıkarırız"

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamit Rıza Asefi haftalık basın toplantısında yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi üyelerinin bu kararı ile ilgili olarak "Eğer yarın İran'a karşı tasarıyı geçirirlerse, (teşvik içeren) paket gündemimizden çıkar" açıklamasını yaptı. Asefi, "Avrupalılar politikamızı gözden geçirip ona göre hareket edeceğimizi bilsin" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious