Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 30.07.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BEYRUT - İsrail uçakları yüz sivilin sığındığı binayı vurdu: 37'si çocuk 55 ölü

Lübnan'ın güneyindeki Kana köyünde sivillerin sığındığı üç katlı bir binayı vuran İsrail Ordusu, 37'si çocuk 55 sivili katletti. Saldırı uluslararası toplum tarafından kınanırken, ABD acil ateşkes çağrısı yapmadı. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ateşkes sağlanmadan müzakere yapmayacaklarını açıkladı. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ise "Zor şartlara rağmen saldırıları durdurmayacağız. Yaptığımız doğru" dedi. Olmert, saldırıların amacına ulaşması için Rice'tan 10 ila 14 gün daha süre istedi. Lübnan'ın güneyindeki Yarun köyüne saldırıan İsrail 5 sivili daha öldürdü.


TAHRAN - İran, BM'nin "uyarı" taslağına yanıt verdi: "Karar onaylanırsa teşvik paketini gündemden çıkarırız"

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamit Rıza Asefi haftalık basın toplantısında yaptığı konuşmada, Güvenlik Konseyi üyelerinin bu kararı ile ilgili olarak "Eğer yarın İran'a karşı tasarıyı geçirirlerse, (teşvik içeren) paket gündemimizden çıkar" açıklamasını yaptı. Asefi, "Avrupalılar politikamızı gözden geçirip ona göre hareket edeceğimizi bilsin" diye konuştu.

BAĞDAT - Bağdat'ın güvenliğini ABD birliklerine devretmeye hazırlanan Irak İçişleri Bakanlığı revizyona gidiyor.

Irak'ın başkenti Bağdat'ta artan şiddet olayları üzerine, ABD askerleri yeniden kente sevk ediliyor. Irak İçişleri Bakanı Cevat El Bolani, bugün başkentte çok iyi korunan Yeşil Bölge'de düzenlediği basın toplantısında, Bağdat'ın iç güvenliğini yarından itibaren Koalisyon güçlerine devredeceklerini söyledi. Bakanlık kadrolarında ciddi bir değişim sürecinin başlayacağını vurgulayan Bolani," Irak içinde güvenliği sağlamak ve halkın huzur ve güven ortamı içinde yaşamını sürdürebilmesini istiyoruz. Bunun için de personelimizi yeni baştan yetiştireceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious