Dünyada öne çıkanlar

Dünyada öne çıkanlar.7585
  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

METULA - İsrail, Lübnan'ın güneyindeki operasyonları genişletiyor

Güney Lübnan'da Hizbullah güçlerine yönelik havadan, karadan ve denizden saldırılara devam eden İsrail, operasyonu genişletme kararı aldı. İsrail Ordusu, operasyonun amacının Hizbullah'ı sınırdan uzaklaştırarak bölgeye Birleşmiş Milletler barış gücü askerlerinin yerleşmesini sağlamak olduğunu ifade ediyor.

SUR - Kana katliamından yaralı kurtulan küçük Hasan'ın annesi yaşadıkları dehşeti anlattı

İsrail'in Lübnan'ın güneyindeki Kana kasabasında önceki gün 60 sivili öldürdüğü hava saldırısından sağ kurtulan tek çocuk Hasan Şelhup'u Sur kenti yakınlarındaki Cebel Emel'deki hastanede babası ile birlikte tedavi görüyor. Eşi ve oğluyla birlikte yerle bir olan evden kurtulan anne Rabia Yusuf, önceki gün uykudayken yakalandıkları saldırıda yaşadıklarını anlattı.

BRÜKSEL - AB ateşkes metni üzerinde uzlaşmaya çalışıyor

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Finlandiya'nın çağrısı ile toplanan dışişleri bakanları, Lübnan'da ateşkes çağrısı yapan taslak metin üzerinde anlaşmaya çalışıyor. Ateşkes isteyen metne Fransa, İspanya, İsveç ve Yunanistan destek verirken İngiltere, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya karşı çıkıyor.

FRANKFURT - Almanya'yı terk eden almanların gözdeleri arasında Türkiye var

Almanya'yı terk edip başka ülkelere giden Almanları sayısında son yıllarda kaydedilen artış, hangi ülkede kaç Alman'ın yaşadığı sorusunu da beraberinde getirirken Türkiye, ülkeye yerleşen 86 bin 300 Alman ile sıralamanın altıncı sırasına yer alıyor.

BERLİN - Alman üniversitelerinde 22 bin Türk öğrenci okuyor

Alman üniversitelerinde okumakta olan yabancı öğrencilerin sayısının 2004/05 öğretim döneminde bir önceki yıla kıyasla arttığı açıklandı. Federal İstatistik Dairesi'nden yapılan açıklamada, bir önceki yıl sayısı 125 bin 700 olan yabancı öğrenci sayısının 186 bin 700'e çıktığı belirtildi. Böylece üniversitelerdeki yabancı öğrencilerin genel öğrenci sayısındaki payı yüzde 7'den yüzde 9.5'e çıktı.

BAĞDAT - Irak güçlerini hedef alan bombalı saldırılarda 50 kişi öldü

Irak güçlerini bugün hedef alan 5 ayrı bombalı saldırıda çoğu güvenlik görevlisi, 50 kişi hayatını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious