Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Saat 18:00 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KUDÜS - İsrail, Lübnan'daki saldırılara 1 ay daha devam etme kararı aldı

İsrail güvenlik kabinesi, uluslararası toplumun ateşkes çağrılarına rağmen, Lübnan'ın güneyindeki saldırıları genişletme ve operasyona 1 ay boyunca devam etme kararı aldı.

BEYRUT - El Cezire: "Lübnan'ın güneyinde 11 İsrail askeri öldürüldü"

El Cezire televizyonu, Lübnan'ın meydana gelen şiddetli çatışmalarda 11 askerin öldürüldüğünü duyurdu. Haberde, Lübnan'ın güneyindeki Ayta El Şaab ve Taybe köylerinde çıkan çatışmalarda 4, Debel köyündeki çatışmada ise 7 İsrail askerinin öldüğü belirtildi.

ROMA - İtalya, Lübnan'a 3 bin 50 asker gönderebilir

İtalya Savunma Bakanı Müsteşarı Giovanni Lorenzo Forcieri, Lübnan'ın güneyine yerleştirilmesi planlanan uluslararası güce Roma'nın en fazla 3 bin 500 kişilik bir birlik gönderebileceğini söyledi. Ancak Forcieri, BM şemsiye altında gidecek ordunun Hizbullah'ın silahsızlandırılması ya da askeri görevlerinin olmaması gerektiğini belirtti.

İSTANBUL - Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi: "Türkiye'nin diğer komşularımızın aksine ülkemiz üzerinde emelleri yok"

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi, Irak İstanbul Başkonsolosluğu'nda ülkesindeki son durumu değerlendirdi. Aynı zamanda Sünni Irak İslam Partisi'nin de lideri olan Tarık Haşimi, Türkiye ile ilişkilerinin çok özel bir yer tuttuğunun altını çizdi. İki taraf arasında işbriliğinin güçlendirilmesi için samimi bir istek olduğunu söyleyen Tarık Haşimi şöyle konuştu: "Türkiye Irak üzerinde emelleri olan bir ülke değildir ve Irak'ın egemenliğine zarar verecek herhangi bir niyeti yoktur. Dolayısıyla (Irak'a) komşu ülkelerden ve tüm dünya ülkelerinden farklıdır.

WASHINGTON : Amerikan halkında Irak işgaline destek yüzde 36'ya kadar düştü

Amerikan halkının yüzde 60'ının Irak savaşına karşı olduğu ve büyük çoğunluğunun Irak'taki Amerikan askerlerinin bir bölümünün geri çekilmesini desteklediği bildirildi.

LONDRA - İngiliz polisi, kraliyeti dinleyen iki gazeteciyi sorguluyor

İngiliz polisi, ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden News of the World'ün muhabirlerinden birini, Kraliyet Ailesi'ne ait olan telefonları gizlice dinlediği şüphesiyle gözaltına aldı.

MOSKOVA - Bir MI6 ajanı, yıllarca Rus istihbaratında çalışmış

Rus istihbarat biriminde teğmen olarak çalışan bir kişinin, İngiliz gizli istihbarat birimi MI6 için çalıştığı ortaya çıktı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Rus istihbaratından emekli olan 55 yaşındaki Sergei Skripal'ın, "ihanet ve casusluk" suçundan 13 yıl hapse mahkûm edildiğini duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious