Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BEYRUT - BM'nin Lübnan'da ateşkes kararı yürürlüğe girdi

BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı Lübnan'da ateşkesi öngören karar bu sabah yürürlüğe girdi. Özellikle Lübnan'ın güneyinde Hizbullah ile İsrail askerleri arasındaki çatışmaları sonlandırmayı amaçlayan karar TSİ 08:00'dan itibaren uygulamaya kondu. Gece boyunca 180 hava saldırısı düzenleyen İsrail, en az 9 kişiyi öldürdü. Lübnanlılar ateşkesin ardından evlerine dönmeye başladı.

BEYRUT - Lübnan hükümeti: "Barış gücüne Türkiye de birlik gönderecek"

Lübnan hükümeti BM kararı gereği konuşlandırılacak barış gücüne birlik gönderecek ülkeler arasında Türkiye'nin de olduğunu bildirdi. Lübnan hükümetinden yapılan açıklamada, BM gücüne Türkiye ile birlikte Fas, Endonezya, İtalya, İspanya ve Malezya'nın da birlik göndereceği belirtildi

TEL AVİV - İsrail askerleri, ateşkese rağmen Lübnan'da 2 kişiyi vurdu

İsrail askerleri, ateşkesin yürürlüğe girmesinden sonra Lübnan'ın güneyinde 2 kişiyi vurdu. Vurulanlardan birinin sağlık durumu netlik kazanmazken, diğerinin muhtemelen öldüğü açıklandı.

GAZZE - İsrail, Gazze'ye yöneldi: 3 ölü

İsrail'in Gazze Şeridi'nin kuzeyine düzenlediği hava saldırısında 3 Filistinli hayatını kaybetti.

LONDRA - İngilizler terör komplosuna kuşkulu bakıyor

Londra'da Heathrow Havalimanı'na geçtiğimiz günlerde bir terör saldırısı girişiminin önlendiği olayının etkileri hala devam ediyor. İçişleri Bakanı John Reid, İngiltere'nin hala olası bir saldırı tehlikesine karşı alarmda olduğunu söylerken, İngiliz Polisi'nin "Eşi görülmemiş bir saldırı olacaktı" diye duyurduğu uçak düşürme planına İngiliz halkının kuşkuşla yaklaşıyor.

YENİ DELHİ : İngiltere'deki saldırı şüphesi Hindistan'a sıçradı, Bağımsızlık Günü öncesi terör alarmı verildi

Hindistan'da yarın ülke çapında düzenlenecek olan 59. Bağımsızlık Günü kutlamaları öncesinde tüm ülkede sıkı güvenlik önlemleri alındı. Başkent Yeni Delhi'de 10 bini aşkın polis görev yapacak. Her saat başı kutlamaların yapılacağı Hint Kapısı ile Kızıl Kale çevresinde bomba kontrolü yapılırken özel yetiştirilmiş köpekler de bütün VIP bölgelerini kontrol ediyor

SARAYBOSNA - Bosnalılar, saldırıya uğrayan İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret ediyor

Bosna-Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in mezarına yapılan saldırı ardından Bosnalılar mezarını ziyaret ederek dua ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious