Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BEYRUT - BM'nin Lübnan'da ateşkes kararı yürürlüğe girdi

BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı Lübnan'da ateşkesi öngören karar bu sabah yürürlüğe girdi. Özellikle Lübnan'ın güneyinde Hizbullah ile İsrail askerleri arasındaki çatışmaları sonlandırmayı amaçlayan karar TSİ 08:00'dan itibaren uygulamaya kondu.

KUDÜS - Olmert: "Ateşkesin ihlali sözkonusu olursa karşılık verme hakkımız var"

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bugün yürürlüğe giren ateşkes kararının ihlal edilmesi halinde karşılık verme hakları bulunduğunu söyledi. İsrail Parlamentosu'nda (Knesset) konuşan Olmert, Hizbullah liderlerini de her yerde ve her zaman hedef almaya devam edeceklerini belirtti. Olmert "Bu örgütün liderleri yeraltına kaçtı. Onları rahat bırakmayacağız" dedi.

İSTANBUL - Lübnan savaşı, İsrail ordusunun Arapların gözündeki imajını zedeledi

Lübnan'da Hizbullah'a karşı yürüttüğü savaşta beklenenden çok fazla kayıp vermesi ve gerilla savaşına karşı kesin bir zafere ulaşamaması, İsrail ordusunun Arap dünyasındaki imajını zedeledi. Uzmanlar, "bölgenin yenilmez ordusu" olarak görülen İsrail ordusunun, Hizbullah roketlerini durdurmakta başarısız olmasının, tıpkı 2000'de olduğu gibi Filistinlileri cesaretlendirdiğini savunuyor

LONDRA - İngilizler terör komplosuna kuşkulu bakıyor

Londra'da Heathrow Havalimanı'na geçtiğimiz günlerde bir terör saldırısı girişiminin önlendiği olayının etkileri hala devam ediyor. İçişleri Bakanı John Reid, İngiltere'nin hala olası bir saldırı tehlikesine karşı alarmda olduğunu söylerken, İngiliz Polisi'nin "Eşi görülmemiş bir saldırı olacaktı" diye duyurduğu uçak düşürme planına İngiliz halkının kuşkuşla yaklaşıyor.

PEKİN - Çin'i felç eden Saomai tayfunun yeni bilançosu: 255 ölü, 100 kayıp

Çin'in güneydoğusunu vuran Saomai tayfununda ölenlerin sayısı 255'e yükseldi. Yerel yetkililer, ülkeyi vuran son 50 yılın en büyük tayfunu Saomai'de 100 kişinin halen kayıp olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious