Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

SUR - Sur sakinleri evlerine, "zafer kazanmış" gibi dönüyor

İsrail bombardımanı nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan Lübnanlılar, geriye "zafer düşüncesiyle" dönüyor. İsrail'in en çok vurduğu bölgelerden biri olan Sur kentinde yaşayanlar, geri dönüşlerini bir zafer olarak görüyor. Geri dönüş için oluşturdukları uzun konvoylarda yediden yetmişe herkes zafer işareti yapıyor, Hizbullah ve lideri Nasrallah lehine sloganlar atıyor. Araçların birçoğunda da Nasrallah'ın posterleri asılı.

GAZZE - Gazze, İsrail'in çekilmesinin 1. yılında yine işgal altında

Filistin'in Akdeniz kıyısındaki sahil şeridi Gazze, Yahudi yerleşim birimlerinin boşaltılmaya başladığı 15 Ağustos 2005'in yıldönümünü işgal altında anıyor. İsrail'in 38 yıllık işgali geçen sene sonlandırmasının üzerinden 1 yıl geçmeden Gazzeliler İsrail saldırılarıyla can vermeye devam ediyor.

ROMA - İtalyan general, BM kumandasındaki birlikten şüpheli

İtalya'nın yurtdışındaki misyonlarından görevli General Fabrizio Castagnetti, Lübnan'a asker gönderme planlarının neredeyse hazır olduğunu söyledi. Ancak General Castagnetti, BM kumandasındaki birliğin bürokrasi ile sakat kalacağını vurguladı.

MUSUL - Talabani'nin Musul'daki parti bürosuna bombalı saldırı: 9 ölü

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin başkanlığını yaptığı Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (IKYB) Musul'daki bürosuna bomba yüklü kamyonla düzenlenen intihar saldırısında 9 kişi ölürken, 36 kişi de yaralandı.

LONDRA - Müslüman liderler uyardı: "Dış politikanız Müslümanları daha da radikalleştiriyor."

Londra'da Heathrow Havalimanı'nda İngiliz Polisi'nin "ülkeyi kana bulayacaklardı' sözleriyle takdim ettiği ve ülkede büyük bir terör korkusu oluşturmaya çalışılan olayın ardından, İngiliz Kültür Bakanı Ruth Kelly, Londra'da İngiliz Müslümanları arasından 'radikalizm' konusunu tartışmak üzere Müslüman liderler ile bir araya geldi.

LONDRA - İngiliz gazetesi: "Müslümanlar, havalimanlarında ek güvenlik taramalarına maruz kalabilir"

İngiliz The Times gazetesi, hükümetin havalimanlarına koymak istediği ek güvenlik önlemlerinin Müslümanlar arasında kızgınlığa neden olabileceğini yazdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious