Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 18.08.2006 / 00:00:00

Dünya gündeminde saat 17.30 itibariyle öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

WASHINGTON - Bush yönetimi, Lübnan'ın yeniden inşasına yardım etmeleri konusunda Araplara baskı uyguluyor

Lübnan'da İsrail ve Hizbullah arasında meydana gelen savaşın ardından Amerikan yönetiminin, ülkenin yeniden inşası için Arap ülkelerini yardımlarını artırmak için sıkıştırdığı belirtiliyor. George W. Bush yönetiminin bu çabasının arkasında ise yardım faaliyetlerini Hizbullah ve ona yardım eden İran'ın üstlenmesini önlemek olduğu belirtiliyor.

BEYRUT- İsrail askerleri, Mercayun köyünü "çay servisiyle" ele geçirmiş

İsrail askerlerinin Güney Lübnan'daki Mercayun köyünü ele geçirmesinden sonra çekilen ve Lübnanlı askerleri İsrail askerlerine çay servisi yaparken görüntüleyen video kaydı Lübnanlıları kızdırdı.

TAHRAN- Rafsancani: "Umarız Amerika Lübnan'daki çatışmadan ders almıştır"

İran'ın önde gelen dini liderlerinden Ekber Haşimi Rafsancani, ABD'nin Lübnan'da yaşanan çatışmalardan ders almasını ve İran'la yaşadığı nükleer soruna çatışma değil müzakere yoluyla çözüm aramasını umduğunu söyledi.

BRÜKSEL- Başörtüsünden dolayı iki bayan öğretmen işinden oldu

Belçika'nın başkenti Brüksel'de Fas asıllı iki bayan öğretmen okulda başörtüsü taktıkları için okuldan uzaklaştırıldı. Okul yönetiminin aldığı karara itiraz eden İslam dini dersine giren iki öğretmenin dosyasını görüşen Eğitim Komisyonu da aynı yönde karar verince, okuldan uzaklaştırılmaları kesinleşti.

ROMA - İtalya, Lübnan'a asker göndermeyi onayladı

İtalya, BM şemsiye altında Güney Lübnan'a asker gönderilmesine onay verdi. Savunma Bakanı Arturo Parisi yapılan özel kabine toplantısı sonrası, Lübnan'a asker gönderilmesinin onaylandığını ve konunun meclise gönderileceğini söyledi.

LONDRA - İngiltere: "Dış politikamız İslam karşıtı değildir"

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Lord Triesman, son terör komplosu olaylarından sonra özellikle Müslüman Liderlerce eleştirelen ve İslam karşıtı olduğu söylenen İngiltere dış politikasının her zaman için tartışılacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious