Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

KUDÜS - Gül'ün İsrail temasları - Peretz: "Türk askerinin Lübnan'a gönderilmesini istiyoruz"

Kudüs'teki temaslarına başlayan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül İsrail Savunma Bakanı Amir Peretz ile biraraya geldi. İsrail Savunma Bakanı Peretz Türk askerinin Lübnan'a gönderilmesini istediklerini söyledi.

KUDÜS : Abdullah Gül'e Mescid-i Aksa'da tepki: "İsrail ile ilişkinizi kesin. Gelin ve burayı İsrail'in elinden kurtarın"

Kubbetü's-Sahra'da abdest aldıktan sonra Mescid-i Aksa'yı gezen Gül burada bir Filistinli'nin tepkisi ile karşılaştı. Protestocu Filistinli Gül'e "Sizin İsrail'le ilişkiniz var. İslam'da Yahudilerle ilişki yasaklanmıştır. Bizim onlara ihtiyacımız yok. Onlarla ilişkinizi kesin" diye seslendi. Protestocu "Siz burayı halifelik döneminde yönettiniz. Buraya gelin ve burayı İsrail'in elinde kurtarın" diye bağırdı ve ardından İsrail polisi tarafından Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırıldı.

KAHİRE - Araplar yeni bir barış planı üzerinde çalışıyor

Filistin konusunda olduğu gibi İsrail'in son Lübnan saldırıları karşısında da izlediği pasif ve teslimiyetçi politikalarla büyük tepki çeken Arap ülkelerinin yeni bir Ortadoğu barış planı üzerinde çalıştıkları belirtiliyor. Bu amaçla Mısır'ın başkenti Kahire'deki Arap Birliği merkezinde bir araya gelen Arap dışişleri bakanlarının konuyu detaylı olarak ele alacakları ifade ediliyor

PARİS - Fransa, Lübnan'da konuşlandırılacak güç için Avrupa ülkelerinin katkısını bekliyor

Fransa, Lübnan'da görev yapacak barış gücüne katkıda bulunacak ülkelerin belirlenmesi için Avrupa Birliği'ni (AB) toplantıya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious