Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ŞAM - Esad'la görüşen Gül: "Başkan'dan dinlediklerim gelecekle ilgili çok ümit vericiydi"

Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, barışın sağlanması ve barış çalışmalarının tekrar başlayabilmesi için yeni bir fırsatın ortada olduğunu duymanın ümit verdiğini söyledi. Temasları sonrası bir açıklama yapan Gül, Lübnan'a asker gönderme konusunda değerlendirmelerin sürdüğünü ve kararın yakında açıklanacağını ifade etti. Gül Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesi kararının Suriye tarafından memnuniyetle karşılanacağını belirtti.

ANKARA - İnal Batu "Türkiye Hizbullah ile görüşmelidir"

TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Milletvekili Ünal Batu, " Türkiye'nin ilgili servisleri mutlaka Hizbullah ile görüşmelidir. Böylesi bir gelişme son derece yararlı olur" dedi.

ROMA - İsrail ateşkese uyarsa İtalya asker gönderecek

İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, İsrail'in ateşkes sözünü tutması halinde Roma'nın bölgeye 2-3 bin asker gönderebileceğini söyledi. İtalyan La Repubblica gazetesine konuşan D'Alema, İsrail ateş etmeye devam ederse Güney Lübnan'a asker göndermeyeceklerini vurguladı

TAHRAN - İran, teşvik paketine cevap vermek yerine yeni bir formül önerdi

İran, nükleer programını durdurması yönünde Batılı ülkelerin sunduğu öneri paketine resmi cevabını büyükelçilere yazılı olarak teslim etti. Diplomatik kaynaklar, İran'ın öneriye 'kabul' ya da 'red' gibi bir cevap vermek yerine yeni bir formül önerdiğini kaydetti.

KİEV - Ukrayna'da düşen Rus yolcu uçağının enkazından 30 ceset çıkarıldı

Ukrayna'nın güney doğusundaki Donetsk bölgesinin kuzeyindeki Suhaya Balka köyünde türbülans sonucu düşen TU-154 model Rus yolcu uçağında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Uçak enkazından şu ana kadar 30 ceset çıkarıldı. Bugün yerel saat ile 15.25 sularında düşen Rus Hava Yolları'na ait Anapa - St. Petersburg seferini yapan yolcu uçağında 154 yetişkin, 6 çocuk yolcu ve 10 mürettebat bulunuyordu.

TEL AVİV - İsrail polisi cinsel tacizle suçlanan Cumhurbaşkanı Katsav'ın evini aradı

İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, Cumhurbaşkanı Katsav'ın kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu iddia eden iki kadının şikayeti üzerine dün gece cumhurbaşkanlığı konutunu aradıklarını açıkladı. Polis, Katsav'ın bilgisayarlarına ve konuttaki dokümanlara el koydu. Rosenfeld, cumhurbaşkanını yarın sorgulamayı planladıklarını söyledi

LONDRA - İngilizler dış politikaya destek vermiyor

İngiltere'de yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre İngiltere Başbakanı Tony Blair'in izlediği dış politikanın ülkeyi daha güvenli yaptığına inanların oranı yüzde 1 olarak çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious