Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 29.08.2006 / 00:00:00

Saat 17:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TAHRAN - Ahmedinejad, Bush'u televizyon tartışmasına davet etti

Birleşmiş Milletler'in Tahran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurması için tanıdığı sürenin dolmasına iki gün kala basın toplantısı düzenleyen Mahmud Ahmedinejad, "Barışçıl amaçlarla nükleer teknoloji kullanımı İran halkının hakkıdır. İran halkı bu yolu seçti. Buna hiç kimse engel olamaz" dedi. Ahmedinejad; İngiltere ve ABD'nin veto hakkını dünyadaki problemlerin kaynağı olarak gösterdi. İran Cumhurbaşkanı, "Bu meselelerin çözüm yollarını konuşmak için Bay George Bush'u televizyon canlı yayınlanacak televizyon tartışmasına davet ediyorum" dedi.

TEL AVİV - Olmert: "Savaşın amacı Hizbullah'ı yok etmek değildi"

Ülkenin kuzeyindeki Tiberias'ı ziyaret eden Ehud Olmert, hükümetinin 12 Temmuz'da saldırı kararı alırken Hizbullah'ı yok etmeyi hedeflemediğini ifade etti. Amaçlarının Lübnan ordusunun ülkenin güneyine konuşlandırılmasını öngören 1559 sayılı Birleşmiş Milletler kararının uygulanmasını sağlamak olduğunu söyleyen Olmert, bu hedeflerine ulaştıklarını savundu.

BAĞDAT - Irak hükümeti, Divaniye'deki çatışmalarda 73 kişinin öldüğünü açıkladı

Irak askerleriyle Mukteda Sadr'a bağlı güçler arasında Bağdat'ın 130 kilometre güneyindeki Divaniye'de Pazar gecesi başlayan ve dün devam eden çatışamalarda en az 73 kişinin öldüğü açıklandı.

YENİ DELHİ - Hindistan'ın Rajastan eyaletinde muson yağmurlarından 140 kişi öldü, 2 milyon insan evsiz kaldı

Daha çok kumlarla kaplı olan ve büyük bir kısmı çöl olan Pakistan sınırındaki Rajastan eyaletinde etkili olan muson yağmurları sonrasında kurtarma ekipleri bazı kabile köylerine daha yeni ulaştı. Yaklaşık bir aydan beri etkili olan seller yüzünden sadece Rajastan eyaletinde ölenlerin sayısı 140 iken bu rakam Hindistan genelinde 500'ün üzerine çıktı. Eyalet yetkilileri kabilelerin yaşadığı köylere daha yeni ulaştığından ölü sayısı hakkında kesin bir rakam söyleyemiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious