Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 30.08.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

KUDÜS - İsrail Lübnan'a uygulanan hava ve deniz ablukasını kaldırmayı reddetti

İsrail, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Lübnan'a uygulanan hava ve deniz ablukasının kaldırılması çağrısının reddetti. İsrail Başbakanı Ehud Olmert kuşatmanın BM barış gücünün tam olarak bölgeye yerleşmesiyle kaldırılacağını söyledi

GAZZE - İsrail askerleri Gazze'de 6 Filistinliyi öldürdü

Filistinli sağlık yetkilileri, Şecaiye'de İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çıkan çatışma ve hava saldırılarında 5 Filistinlinin öldüğünü bildirdi. İsrail Ordu Sözcülüğü de, askerlere anti-tank roketleriyle saldırı düzenleyen Filistinlilere ateş açıldığını doğruladı. Operasyonda 5 Filistinli de yaralandı. İsrail askerleri, sabaha karşı da psikolojik rahatsızlığı olan bir Filistinliyi öldürdü.

STOCKHOLM - Büyükelçisi Egüz: "Türkiye; Lübnan ve Filistin'e yardım toplantılarının başarıya ulaşması için üzerine düşeni yapacaktır"

İsveç'in başkenti Stockholm, İsrail saldırıları nedeniyle zor günler yaşayan Lübnan ve Filistin halkı için uluslararası konferanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Konferanslar öncesinden Cihan muhabirinin sorularını cevaplayan Türkiye'nin Stockholm Büyükeliçisi Necip Egüz, "Türkiye, her iki toplantının da başarılı sonuçlara ulaşması için üzerine düşeni mutlaka yapacaktır" dedi.

BAĞDAT - Irak'ta saldırılar: 36 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir pazaryerinde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 24 kişi öldü, 35 kişi yaralandı. Bağdat'ın güneyindeki Hille'de acemi erlerin orduya kaydedildiği merkezin dışına parkedilen bomba yüklü bisikletin infilak etmesi sonucu 12 kişi öldü, 38 kişi yaralandı.

KAHİRE - Nobel edebiyat ödüllü Necip Mahfuz hayatını kaybetti

Arap dünyasının gelmiş geçmiş en ünlü yazarlarından Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Necip Mahfuz, hayatını kaybetti. Necip Mahfuz (94), 19 Temmuz'da sokakta yürürken düşüp başını yaralaması üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tutulan Mahfuz'un bugün hayatını kaybettiği açıklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious