Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 02.09.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

LAPPEENRANTA - Türkiye'nin AB uyum süreci tamamen durmayabilir

Türkiye'nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne hava ve deniz limanlarını açmayı reddetmesine yönelik olarak Avrupa Birliği'nin (AB) Ankara ile yürüttüğü uyum sürecini tamamen askıya almayabileceği bildirildi.

WASHINGTON - Pentagon: Irak'ta iç savaş yakın

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Irak'ta, iç savaş şartlarının oluştuğunu bildirdi. Pentagon tarafından yayınlanan raporda Iraklı sivil halk ve savunma uzmanlarının iç savaş endişesinin arttığı belirtilerek "Güvenlik Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu'nun başlamasından bu yana en karmaşık duruma geldi" yorumu yapıldı

BAĞDAT - Barzani'nin Irak'ın kuzeyinde Irak bayrağını yasaklaması Sünnileri kızdırdı

Iraklı Sünni milletvekili Salih El Mutlak, Irak'ın kuzeyinde Irak bayraklarının yasaklanarak Kürt bayraklarının çekilmesi kararını "Irak'a hakaret" olarak yorumladı. Barzani'yi sert bir dille eleştiren El Mutlak "Bugün zorla alınan, başka bir gün zorla iade edilir" dedi.

ERBİL - Kerkük petrolü peşmerge denetiminde

Irak'ın kuzeyindeki yerel Kürt yönetimi Kerkük'te önümüzdeki yıl yapılacak referandum öncesi kentin etnik yapısını değiştirme yönünde adımlar atarken, sık sık saldırılara hedef olan Kerkük petrol boru hatlarını koruma görevini de peşmerge güçleri üstlendi.

TAŞKENT - Diyalog Avrasya Özbekistan'da da komite kuracak

Diyalog Avrasya Platformu (DAP) Özbekistan'da komite kurmak için girişmlere başladı. Konu, DAP Genel Sekreter Erkam Tufan Aytav başkalığında Özbekistan'a gelen DAP heyetinin, Özbekistan Yazarlar Birliği Başkanı, Senatör ve aynı zamanda Özbek milli marşı şairi olan Abdullah Aripov ile yaptığı görüşmede ele alındı. Heyeti makamında samimi ve sıcak bir atmosferde kabul eden Aripov, DAP'ın ülkelerine açılması ve Özbekistan'ın bu oluşumda yerini alması için üzerlerine düşeni yapacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious