Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Saat 14:30 itibariyle dünya gündeminde öne çıkanlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

WASHINGTON - Amerikan istihbarat uzmanları: Irak savaşı terörü artırdı

Amerikan istihbarat uzmanları, Irak Savaşı'nın "aşırı uçtaki İslamî grupların" üye toplamak için başlıca güdüsü olduğunu, dünyada yeni bir terörist neslini motive ettiğini rapor etti. Uzmanlar tarafından Nisan ayında tamamlanan 30 sayfalık "Ulusal İstihbarat Değerlendirmesi" raporunda yer alan bilgilere göre dünyada "artan terör tehdidinin" merkezinde ABD'nin Irak'ı işgali ve burada başlayan direniş bulunuyor.

RAMALLAH - Abbas, birlik hükümeti çalışmalarını yeniden başlatıyor

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Hamas ile üzerine anlaşmaya vardıkları birlik hükümetini kurma çalışmalarını, BM Genel Kurulu için verilen aranın ardından yeniden başlatıyor.

WASHINGTON - Suudi Arabistan da Usame bin Ladin'in öldüğüne dair bilgiye sahip değilmiş

Suudi Arabistan, bir Fransız gazetesinde Suudi istihbaratını Usame bin Ladin'in öldüğüne inandığı şekilnde çıkan haberleri yalanladı

PEKİN - Türkiye'nin katılmadığı Kültür Festivali'nde Türk oyunlarına Yunanlılar sahip çıkıyor

Çin'den daha çok turist gelmesi için bu ülkeye kalabalık heyetler halinde çıkarma yapan Türkiye, kültürünü Çin halkına tanıtma fırsatlarını ıskalıyor. Başkent Pekin'de düzenlenen Uluslararası 9. Pekin Turizm ve Kültür Festivali renkli görüntülere sahne olurken, etkinliğe Türkiye'nin katılmaması dikkat çekti.

TAŞKENT - Özbekistan'daki ilk teravih namazında camiler dolup taştı

On bir ayın sultanı Ramazan'ı şerifin gelmesiyle Özbekistan'da bu akşam kılınan ilk teravih namazında başta başkent Taşkent olmak üzere ülke genelindeki camiler insanlarla dolup taştı.

MOSKOVA - Rus bilim adamları: "Petrol ve doğalgaz rezervleri yakın zamanda oluştu."

Rus bilim adamlarının bulgularına göre petrol ve doğalgaz rezervler milyonlarca yıl öncesine dayanmıyor. Rus bilim dergisi 'Nauka I Zhizn'de (Bilim ve Hayat) yayınlan araştırma sonuçlarına göre rezervler, birkaç on yıllla ifade edebileceğimiz bilinen yakın zaman diliminde oluştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious