Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Bugün dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BRÜKSEL - Barroso: "Bulgaristan ve Romanya'nın ardından genişleme durmalı"

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Bulgaristan ve Romanya'nın ardından genişlemenin durması gerektiğini söyledi. Barroso, yeni üye kabul etmeden önce Brüksel'in rafa kaldırılmış durumdaki AB Anayasası için ne yapacağına karar vermesi gerektiğini ifade etti.

TEL AVİV - İsrail Hamas milletvekillerini serbest bırakmıyor

Gazze Şeridi'nde bir askerinin kaçırılmasından sonra onlarca Filistinli bakan ve milletvekilini tutuklayan İsrail'de askerî bir mahkeme, bu kişilerden 21'inin tutuksuz yargılanması kararını bozdu. Askerî mahkeme, Hamas üyesi 21 milletvekilinin yargılanmaları sona erene kadar tutuklu kalmaları kararını verdi.

RAMALLAH - Abbas, Hamas ile görüşmesini iptal etti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, birlik hükümeti konusunda Hamas ile yapacağı görüşmeyi iptal etti. Abbas'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, kendisinin yoğun programdan dolayı daha önce planlandığı şekilde Gazze'ye gitmeyeceğini söyledi.

CASTEL GANDOLFO - Papa: "Gelecek, dinlerarası diyaloğa bağlı"

Papa, İslam'a ilişkin sözlerinin tepki çekmesi ardından Müslüman ülkelerin elçilerini yazlık konutunda misafir etti. Papa konuşmasında dinlerarası diyaloğun dünyanın geleceği için hayati olduğunu söyledi. Papa, "Zorlukların üstesinden gelmek için gerçek bir diyaloga ihtiyaç var." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious