Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 08.10.2006 / 00:00:00

Bugün dünya gündeminde öne çıkanlar derlenmiştir

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

PEKİN - Asya'nın devleri buzları eritti


Yıllardır birbirlerine tarihi nedenlerden dolayı 'politik küs' olan Japonya ve Çin, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin Pekin'e yaptığı tarihi ziyaretle aralarındaki buzları eritti. Hu Jintao, Abe'yle görüşmesinde "Devam eden ziyaretiniz Çin - Japon ilişkilerinde bir dönüm noktası yaşanmasına hizmet ediyor. Ziyaretinizin ikili ilişkilerin ilerletilmesi ve geliştirilmesine de hizmet edeceğini umuyorum" dedi.


CİDDE - Başbakan Erdoğan Suudi Arabistan Kralı Abdullah'la görüştü

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz'in davetlisi olarak günün erken saatlerinde Cidde kentine gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kral Abdullah ve Suudi yetkililerle bir araya geldi. Görüşmede ikili ilişkiler, bölgedeki son gelişmeler, Filistin sorunu ve Irak'taki durum ele alındı.


LONDRA - İngiltere Başbakan Yardımcısı Prescott: "Müslüman bir kadın peçe takmak istiyorsa takar, bu onun seçimidir"

İngiltere'de Devlet Bakanı Jack Straw'un, Müslüman kadınların peçe takmalarının toplum içinde iyi ilişkiler geliştirmeye engel olabileceği yönünde yaptığı açıklamalarla başlayan peçe tartışmaları sürüyor. Tartışmalara katılan Başbakan Yardımcısı John Prescott, peçe takan bir kadınla herhangi bir iletişim sorunu yaşamayacağını söyledi.


BRÜKSEL - Belçika vatandaşı olmayan Türkler de yerel seçimlerde oy kullandı

Belçika'da 7 milyon 703 bin 931 seçmen bugün sandık başına giderek yeni yerel yöneticilerini seçmek için oy kullandı. Bugün yapılan yerel seçimler Belçika'da bir ilk olma özelliği de taşıyor. Bu seçimde Belçika vatandaşı olmadığı halde ülkede resmi olarak 5 yıldır oturanlar da sandığa giderek oy kulandılar. Sabahın erken saatlerinde oy kullanmaya gelen seçmenlerden çoğunun Türk kökenli olması Türk asıllı siyasetçilerin seçilmesi konusundaki uutları arttırdı.


KUDÜS - İsrail, Hizbullah Katyuşalarına karşı önlem alıyor

İsrail yönetimi, daha çok Filistinli gruplar ve Hizbullah tarafından kullanılan Katyuşa roketlerini durdurmaya yönelik girişimlerini artırıyor. İsrailli iki silah firması, roketleri havada imha eden minyatür bir roket geliştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious