Dünyada öne çıkanlar

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Dünya gündeminde bugün öne çıkanlar derlenmiştir. İşte dünyada bufgün olup bitenler!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BERLİN - Babacan: "Fransa'daki gelişmeler reform sürecindeki heyecanımızı ve dinamizmimizi etkilememeli"

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Fransa'da kabul edilen Ermeni tasarısı konusunda hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi. Babacan, "Ancak bu gelişme bizim reform sürecindeki heyecanımızı ve dinamizmimizi etkilememeli. Yanlışları asla örnek almamalı ve birileri yanlış bir şey yapıyor diye yanlışla cevap vermemeliyiz. Biz kendi reformlarımızı kendimiz için yapıyoruz ve bu reformların faydasını yine bizim halkımız görüyor" dedi.

HELSİNKİ - AB, Fransa'nın Ermeni tasarısını kabul etmesini kınadı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Fransa'nın sözde Ermeni soykırım iddialarını reddedenlere hapis ve para cezasını verilmesini öngören yasa tasarısını kabul etmesine tepki gösterdi. Barroso, bu yasa tasarısının kabulünün Türkiye-AB ilişkilerini yaralayabileceğini söyledi. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ise tasarının "tartışma yerine bunu kapatacak. Olumsuz etkisi olacak." yorumunda bulundu

MOSKOVA - Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı, 'çatışma senaryosunu engellemek' amacıyla Kuzey Kore'ye gitti

Kuzey Kore'nin bu hafta nükleer deneme yaptığını açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandr Alekseyev Pyonyang'a hareket etti. Alekseyev, ziyaretin amacı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada "Olayların en kötü şekilde gelişerek çatışma çıkacağı seneryosunu engellemek için elimizden gelen her şeyi yapma niyetindeyiz" ifadesini kullandı.

ŞAM - Ramazan Bayramı'nda 15 bin Suriyeli Türkiye'deki yakınlarıyla buluşacak

Türkiye ve Suriye arasında imzalanan anlaşma ile sınırın her iki tarafında bulunan akrabaların bayramlarda ziyaret etme geleneği bu yıl da devam edecek. Pasaportsuz yapılacak olan akraba ziyaretlerinde Suriyeliler, Ramazan bayramının ikinci ve üçüncü gününde sınır kapılarından giriş yaparak Türkiye'deki yakınlarıyla buluşacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious