Dünyadaki gıda krizi uyarısı

Dünyadaki gıda krizi uyarısı.22664
  • Giriş : 14.04.2008 / 22:07:00

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, dünyadaki gıda krizinin acil boyutlara ulaştığını ve dünya genelinde yoksullukla mücadelede son dönemde katedilen mesafeyi tehdit ettiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genel Sekreter Ban, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nin, Bretton Woods Kurumları ile yaptığı üst düzey toplantıdaki konuşmasında, gıda ürünlerinin fiyatlarında yaşanan hızlı artışın, hem kısa hem de uzun dönemli önlemlerin alınmasını gerektirdiğini belirtti.

Ban, kısa dönemde dünyanın pekçok bölgesinde gıda ihtiyacının karşılanarak açlığın önlenmesi gerektiğini belirtti ve uzun dönemde gıda üretiminin artması gerektiğini vurguladı.

Büyüyen gıda krizinin daha geniş siyasi ve güvenlik boyutu olabileceğini belirten Ban, uluslararası toplumu "acil ve uyumlu" bir şekilde harekete geçmeye çağırdı.

Ban konuşmasında, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick'in dün Washington'da dünya hükümetlerine yaptığı çağrıya da atıfta bulunarak, BM Dünya Gıda Programı'na acil olarak yardımda bulunulması gerektiğini kaydetti.

Dünya Bankası'nın, son 3 yılda dünyada iki katına çıkan gıda ürünleri fiyatlarının düşük gelire sahip ülkelerde yaşayan 100 milyon insanı daha da yoksullaştıracağı uyarısında bulunduğunu anımsatan Ban, bu kapsamda giderek büyüyen gıda krizinin son dönemde dünyada yoksullukla mücadelede kaydedilen gelişmeyi yokedebileceğini belirtti.

BM ülkeleri, 2000 yılında eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın öncülüğünde Binyıl Kalkınma Hedefleri'ni kabul ederek, 2015 yılına kadar tüm dünyada başta yoksulluk ve açlığı ortadan kaldırma hedefi olmak üzere çok önemli hedefler kabul etmişlerdi.

Sendikalardan uyarı: "Ayaklanma çıkar"

Bu arada Güney Afrika'nın sendikalar federasyonu Cosatu, yükselen gıda fiyatları karşısında ülkede ayaklanma çıkabileceği uyarısında bulundu.

Cosatu sözcüsü Patrick Craven, insanların çok kızgın olduğunu belirterek, Güney Afrika'daki bu kızgınlığın, Haiti'deki gibi kargaşayla sonuçlanma potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

Fiyatların yükselmesine karşı protesto kampanyası başlattıklarını belirten Craven, bu barışçıl kampanyayla insanların kızgınlığını olumlu yönde kanalize etmeye çalışacaklarını kaydetti.

Kampanya çerçevesinde yürüyüşler ve grevler yapılacağı belirtildi.

Güney Afrika'da gıda fiyatlarındaki artış enflasyonunun son 5 yılın en üst seviyesine çıkmasına yol açtı.

Ülkede işsizlik oranı da yüzde 25'i buluyor. Dünya pazarlarında pirinç fiyatları son iki ayda yüzde 75, buğdayın ki de geçen sene yüzde 120 oranında yükseldi.

Afrika'daki temel gıda maddesi mısırın fiyatıysa 2006 başından beri iki kattan fazla yükseldi. Gıda fiyatlarının yükselmesi yüzünden Afrika kıtasında Mısır, Kamerun, Nijer, Burkuna Faso, Asya'da ise Endonezya ve Filipinlerde protestolar yapıldı.

31 yıl önceki "ekmek ayaklanmasından" bu yana en büyük isyanın ortaya çıktığı belirtilen Mısır'da geçen haftaki gösterilerde çıkan çatışmada 2 kişi ölmüş, 100'ün üzerinde kişi yaralanmıştı.

Petrol fiyatlarının yükselmesi, refah seviyesi gelişen Asya'da gıdaya olan talebin artması, verimli toprakların biyoyakıt için tahıl üretiminde kullanılması, olumsuz hava koşulları, gıda üretiminin azalması ve fiyatların yükselmesine yol açıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious