Dünyadan Türkiye'ye kuş gribi övgüsü

  • Giriş : 18.01.2006 / 00:00:00

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler (BM) Tarım ve Gıda Örgütü ve Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı, Türkiye'nin kuş gribi ile mücadelesini ve bu konuda gösterdiği şeffaflığı övdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çin'in başkenti Pekin'de yapılan Kuş Gribinin Önlenmesi ve Kontrolü İçin Fon Oluşturma Uluslararası Konferansı sırasında birer açıklama yapan uluslararası kuruluşların temsilcileri, Türkiye'ye karşı güvenlerinin tam olduğunu ve Türkiye'nin bunun üstesinden gelecek güce sahip olduğunu açıkladı.

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü Direktörü Fernard Vallet, Türkiye'nin kuş gribi salgınının baş göstermesi sırasındaki çok hızlı bir şekilde önlem aldığını söyledi. Türkiye'ye kuş gribinin göçmen kuşlar yoluyla ülkenin doğusuna geldiğini hatırlatan Vallet, bölgenin coğrafi şartları ve hava durumundan dolayı bilgilerin biraz geç ellerine ulaştığını ifade etti. Vallet, "Türk hükümeti bu problemi çok ciddi ele alıyor. Ve biz bunda çok iyimseriz. Zira Türkiye bu konuda yeni kaynaklar geliştirdi ve hayvanlarda görülen hastalıları kontrol edecektir." diye konuştu. Vallet, tüm ülkelerin söz konusu vakaların görülmesi durumunda hızlı bir reaksiyon göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) Grip Salgını Genel Müdürü ve Salgın Hastalıkları Gözetleme Müdürü Margaret Chan, Türk hükümeti ile bu konuda çok yakın temasta bulunduklarını dile getirdi. "Türk hükümeti bu konuda çok şeffaf ve kendirlerine gelen her türlü öneriye açık. Hükümet gerçekten bu konunun bilincinde ve bu problemi çözmek istiyor." diyen Chan, Türk hükümetinin virüsün başka yerlere sıçramaması için uluslararası kuruluşlarla da çalışmak istediğini ifade etti.

BM Gıda ve tarım teşkilatı'ndan üst düzey veteriner yetkilisi Joseph Domenech ise Doğu Anadolu'nun iklim ve coğrafi şartlar bakımından virüsün yayılmasına müsait olduğunu ve bu bölgede alınan tedbirlerin neticeye ulaşması için biraz daha sabırlı olunması gerektiğini anlattı. Domenech, Türk hükümetinin bu konudaki çalışmalarını da takdirle karşıladıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious