Dünyanın 10 yıllık ömrü kaldı!

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Küresel ısınma konusunda girişimlerde bulunulmasını sağlamak ve insanların bu konuda daha bilinçli hale getirilmesi için Kadıköy'de bir araya gelen "Küresel Isınma Karşıtları" gösteri düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Greenpeace, Tükoder, Yeşiller gibi bazı çevreci örgütlerin temsilcileri "Küresel Eylem Grubu" adı altında Kadıköy Meydanı'nda protesto gösterisinde bulundu. "Kyoto'yu imzala, Dünyamız pişiyor, Nükleer yasaya karşı yürüyorum" şeklinde pankartlar taşıyan göstericiler Haydarpaşa Garı'ndan İskele Meydanı'nı kadar yürüdü. Grup içindekiler yürüyüşleri sırasında, dünyadaki bazı gelişmiş ülkelerin imzalamakta direndikleri "Kyoto Protokolü"nün imzalanması için de slogan attı. "Kyoto imzalansın, küreselleşmeye hayır" şeklindeki sloganlarıyla yürüyen grup üyeleri adına Gazeteci Yazar Ömer Madra açıklama yaptı. Elinde taşıdığı yangın söndürme tüpünün ne işe yaradığını soran polise "Küresel yangını söndürmek için kullanacağım" dediğini anlatan Madra, insanların ve ülkelerin bir araya gelerek bu sorunla daha etkili şekilde mücadele edebileceklerini söyledi. Türkiye'nin de mutlaka Kyoto Protokolü'nü imzalayan ülkeler arasında yer alması gerektiğini savunan Madra, "Sigara içen ve kanser olan birine 'sen sigaradan kanser oldun' diyemeyiz. Aynı şekilde dünyanın çeşitli yerlerinde olan felaketlerin hepsine 'küresel ısınma nedeniyle oldu' diyemeyiz. Ancak, bunların hepsi sebep-sonuç ilişkisi içinde değerlendirilmeli. Kuraklığıyla bilinen Harran'da bile 75 yıl sonra sel oldu" şeklinde konuştu.

Bilim adamlarının dünyanın geri kalan ömrü için bazı tespitlerde bulunduğunu anlatan Madra, dünya için 10 yıllık bir ömür biçildiğini, bu süre sonunda dünyanın başka bir gezegene dönüşeceğini savundu. Sera gazı üretimin önüne geçilmesi için hazırlanan Kyoto Protokolü'nü dünyada 140'ın üzerinde ülkenin imzaladığını anlatan Madra, Amerika ve Avustralya'nın sera gazı kirliliğinde "büyük kirletici" sınıfında olduğunu anlattı. Madra, "Türkiye'de bu sözleşmeyi imzalamayan 8-10 ülkeden bir tanesi. Bu anlaşma belki sonuç değil ancak önemli bir başlangıç olabilir" dedi.

Yoğun yağmur altında gerçekleşen gösteride katılımcıların olumsuz hava koşullarına aldırmadan eylemlerini sürdürmeleri ve uzun süre tepkilerini ortaya koymaları dikkatle izlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious