Dünyanın 3. büyük nehri kanser saçıyor

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Çin'in en büyük, dünyanın üçüncü en büyük nehri Yangtze'nın kansorejen kirlilik içerdiği ve ülkedeki 186 şehrin içme suyunu tehdit ettiği kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekonomisinin sürekli büyümesine paralel olarak gelişen sanayinin neden olduğu çevre kirliliği Çin'in başını ağrıtan büyük problemlerin başında geliyor. Çin Coğrafi Bilimler Üniversitesi'nden profesör Yuan Aiguo ise yetkililerin, kirliliğin Yangtze için çok anlamlı olmadığını düşündüğünü söyledi. '' Fakat kirlilik gerçekten çok ciddi. '' diyen Yuan, uzmanların bunu kanserojen olarak düşündüklerini ifade etti.

Nehrin sularının sadece yüzde 31'inin birinci ya da ikinci derece kalitede, yüzde 35'inin ise üçüncü derece kalitede olduğu ifade edildi. Profesör Yuan, gerekli önlemlerin alınmaması halinde 3 ya da 5 yıl içinde nehrin sularının yüzde 70'inin 3.derecenin altında olacağı uyarısında bulundu.

Çin asılı Avustralyalı bilimadamı Liu Guangzhao da nehrin sularının yüzde 70'inin 4. yada 5. dereceye düşmesi halinde birçok su bitkisinin yok olacağı ve nehrin ölü bir nehir olacağını belirtti. Uzmanlar, nehrin endüstriyel atık ve lağımlar, tarım kirliliği ve gemi atıklarından olumsuz etkilendiğini ifade ediyor.

Yangtze nehri Nil ve Amazon'dan sonra dünyanın en uzun üçüncü nehri olarak biliniyor. Bu nehir, ülkenin batısındaki Qinghai ve Tibet'ten başlayarak aralarında Chongqing, Wuhan ve Nanjing'in de bulunduğu 186 şehirden geçerek doğudaki Shanghai'dan denize dökülüyor. Nehir aynı zamanda Çin'in 18 milyon nüfuslu en büyük şehri Shanghai'ın tek içme suyu kaynağı durumunda.

1.3 milyarlık Çin'de nüfusun 300 milyonu içme suyu sıkıntısı çekiyor. Hükümet ülkedeki ana içme suyu kaynakları olan Sarı Nehir, Huaihe ve Yangtze nehirlerinden içme suyu elde etmek için büyük harcamalar yapıyor. Uzmanlar bazen iyi olan bölgesel uygulamalardan dolayı çok az ilerleme olduğunu savunuyor.

Xinhua, geçen Mayıs ayında Çin'in ikinci en uzun nehri ve Çin'in medeniyetinin beşiğini oluşturan Sarı nehrin büyük kısmının kirlendiğini ve içme ve yüzme için tehlike oluşturduğunu bildirmişti.

Öte yandan yıllık 49 milyar kilovat saat elektrik üretme kapasitesine sahip barajının yapımı geçen gün bu nehrin üzerinde tamamladı. 13 yıl önce 25 milyar dolar harcanarak yapımına başlanan ve dünyanın en büyük hidroelektrik barajı unvanına sahip olan bu baraj aynı zamanda bir milyondan fazla kişiyi evlerinden etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious