Dünyanın birçok yerinde 1 Mayıs bayramı kutlandı

Dünyanın birçok yerinde 1 Mayıs bayramı kutlandı.17631
  • Giriş : 02.05.2008 / 07:21:00
  • Güncelleme : 01.05.2008 / 23:58:59

Bayramı festival havasında eğlenerek geçiren veya bizdeki gibi olaylı gösterilerle yaşayan ülkeler vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

1 Mayıs işçi Bayramı dünyanın dört bir yanında kutlandı. Berlin ve Hamburg’da çıkan çatışmalar dışında Avrupa’daki kutlamalar sakin geçerken, Asya ülkelerinde birçok yürüyüş düzenlendi. Endonezya’daki gösterilere polis müdahele ederken, Fransa’da işçi bayramı devlet töreni ile kutlandı.

Almanya’da 1 Mayıs gösterileri dünyaya göre daha erken başladı. Berlin ve Hamburg’da dün gece düzenlenen gösterilerde polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktı. Başta başkent Berlin olmak üzere İşçi Bayramı sokak festivalleri ile kutlandı.Diğer Avrupa ülkelerinde gösteriler genellikle sakin geçerken, Fransa’da 1 Mayıs nedeniyle Elysee Sarayı’nda Fransız ürünleri segilendi ve resmi kutlama gerçekleşti. Sarkozy’ye resmi kutlamadan önce, İşçi Bayramı’nın Fransa’daki simgesi olan zambaklarla donatılmış gitar verildi. Avusturya’da Sosyal Demokrat Parti girişimi ile Viyana’da kutlamalar düzenlendi.

Moskova’daki gösterilerin adresi Kızıl Meydan’dı. Yürüyüşe katılan işçiler ve Komünist Parti’liler, Lenin ve Stalin’in fotoğraflarını taşıdı.

Filipinler’in başkenti Manila’da, binlerce kişinin katıldığı gösteride hükümet karşıtı sloganlar atıldı ve daha yüksek ücret talebinde bulunuldu.
Cakarta'da işçiler sosyal haklarının artmasını talep etti.


Cakarta'da işçiler sosyal haklarının artmasını talep etti.

Endonezya’nin başkenti Cakarta’da da, işçiler sokaktaydı. Polisin müdahale etmediği gösterilerde işçiler, özelleştirmeye son verilmesini ve sosyal haklarının arttırıllmasını talep etti.

Çinde gerçekleşen gösterilerde hükümet karşıtı sloganlar atıldı.
Çin'deki yürüyüşlere yoğun katılım olduPakistan’ın Karaçi şehrinde de birçok işçi federasyonunun katılımıyla gösteri düzenlendi.

Japonya’da başkent Tokyo’da gerçekleşen yürüyüş sorunsuz geçti.Hindistan’ın doğusundaki Kalküta kentinde ise, 3 bin civarında hayat kadını, 1 Mayıs dolayısıyla, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve yasal statü sağlanması talebiyle gösteri yaptı.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious