Dünya'nın davaya bakışı

Dünya'nın davaya bakışı.12951
  • Giriş : 01.04.2008 / 11:57:00

AKP'yi kapatma davasını kabul edilmesi dünyada büyük yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

- Türkiye krize itildi
- Ekonomik canlanmanın geleceği riskte
- Türkiye siyasi ve ekonomik belirsizlikle karşı karşıya
- Ciddi siyasi istikrarsızlık yaratılabilir
- Patlama tehlikesini içeren dava

Anayasa Mahkemesi'nin, AKP'yi kapatma davasını kabul etmesi dünyada büyük yankı buldu. Davanın açılması ile Türkiye'nin siyasi ve ekonomik istikrarının riske atıldığı yorumlarını yapan yabancı medya, "Türkiye, krize atıldı", "Başarılı ekonomik canlanmanın geleceği riskte", "Türkiye siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkla karşı karşıya", "Patlama tehlikesini içeren dava", "Ciddi istikrarsızlık yaratılabilir" gibi görüşleri dile getirdi.

-GUARDİAN: "TÜRKİYE KRİZE İTİLDİ" -

İngiliz The Guardian da, Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile "ülkeye krize atıldığı" yorumunu yaptı. Gazete, "Ankara'nın laik elit ile yeni sınıf muhafazakar reformcu Müslümanlar arasındaki güç mücadelesinin Türkiye'nin AB iddiasına zedeleyeceğini ve yabancı sermayeyi caydıracağını" yazdı.

-WT: "BAŞARILI EKONOMİK CANLANMANIN GELECEĞİ RİSKTE"-

Washington Times de, "Türkiye'de en yüksek mahkeme, potansiyel bir kriz yaratabilecek bir davayı başlatmaya karar verdi" değerlendirmesini yaptı. Gazete, Türkiye'nin AB başvurusu ve başarılı ekonomik canlanmasının geleceğinin riskte olduğunu yazdı.

-NYT: "PATLAMA TEHLİKESİNİ İÇEREN DAVA"-

New York Times de, "Türkiye'deki mahkeme patlama tehlikesini içeren bir davayı kabul etti" başlıklı haberinde mahkeme kararının Türkiye'yi "Dindar ile laik Türkler arasındaki nihai çatışmaya da yakınlaştırdı" görüşünü dile getirdi.

-İNDEPENDENT: "AKP'NİN ANAYASA DEĞİŞTİRME PLANI ÇOK TEHLİKELİ"-

İngiliz The İndependent de, "Türkiye'de iktidar partisinin 'fazla dindar' olduğu için yargılanacak" başlığını kullandığı haberinde analistlere dayanarak AKP'nin anayasayı değiştirme planının siyasi olarak "çok tehlikeli" olacağını da yazdı.

-FT: "TÜRKİYE SİYASİ VE EKONOMİK BELİRSİZLİKLE KARŞI KARŞIYA"-

Ekonomi gazetesi Financial Times de, "Türkiye, aylarca sürebilecek siyasi ve ekonomik belirsizlik ile karşı karşıya" diye yazdı. Gazete, Anayasa Mahkemesinin kararının İstanbul borsasını düşürdüğünü de belirtti.

-LE MONDE: "MAHKEME YEŞİL IŞIK YAKTI"-

Fransız Le Monde, "Anayasa Mahkemesi, AKP'nin yasaklanması talebinin incelenmesine yeşil ışık yaktı" diye yazdı. Gazete, kararın oy birliği ile alındığına da dikkat çekti.

-EL PAİS: "CİDDİ SİYASİ İSTİKRARSIZLIK YARATILABİLİR"-

İspanyol El Pais de, "Türkiye'deki Anayasa Mahkemesi, iktidardaki ılımlı İslami Adalet ve Kalkınma Partisi'nin yasaklanmasına ilişkin süreci başlatma kararını aldı. Bunun da, AB'ye aday bu ülkede ciddi bir siyasi istikrarsızlığı yaratabilir" yorumunu yaptı.

-DW: "KAPATMA DAVASI KABUL EDİLDİ"-

Alman yayın kurumu Deutsche Welle de, "Anayasa Mahkemesi, AKP hakkında kapatılması istemiyle Yargıtay'ın hazırladığı iddianameyi kabul etti. Bu aşamadan sonra ön savunmasını yapması için iddianame AKP'ye gönderilecek" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious