Dünyanın en başarılı 225 müteahhitten 22'si Türk

Dünyanın en başarılı 225 müteahhitten 22'si Türk.15602
  • Giriş : 20.11.2007 / 11:35:00

Dünyanın en başarılı 225 müteahhitlik firması arasında Türkiye, 22 firmayla üçüncülüğü aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dışarda elde edilen bu başarıya karşın müteahhitler içeride alacaklarını tahsil edememekten şikayetçi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ödenek yetersizliğinden şikayet eden müteahhitlere, "Bütçede ayrılan rakamlara bakmayın" diyerek güvence verdi.

Türk müteahhitleri 2007 yılında, 34 ülkede 350 projeyle yaklaşık 20 milyar dolarlık iş üstlendi. Aralarında Enka, Rönesans, Gama, Tekfen gibi şirketlerin bulunduğu 22'si de dünyanın en büyük 225 müteahhidi listesine girdi. Türkiye bu 22 firma ile ülkeler sıralamasında ABD ve Çin'den sonra üçüncülüğe yerleşti.

Yurtdışında elde edilen başarı 'müteahhitlik oscarlarıyla' taçlandırıldı ancak müteahhitler içeride alacaklarını tahsil edememekten şikayetçi.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, "Uzun zamandır hakedişler ödenmediği için tüm karayolu işleri durma noktasına gelmiş bulunuyor" dedi.

Karayollarının müteahhitlere borcu 1.5 milyar dolara ulaştı. 2008 bütçesinde karayollarına ayrılan ödenek ise, alacaklardan sadece 300 milyon dolar fazla yani 1.7 milyar.

"Alacağınız kalmaz" mesajını veren Başbakan Erdoğan, "Bütçe içinde rakamlar görebilirsiniz. Bürokratik dille değerlendirirseniz yanlışa düşersiniz. Bütçe rakamlarının bağıladığı iktidar olmamıştır. Biz gerekeni yapmışızdır, yaparız" dedi.

Kamu İhale Kanunu'nun değiştirilerek, en düşük fiyat zorunluluğunun kaldırılacağını söyleyen Erdoğan, müteahhitlerden alkış aldı.

TOKİ ile iş yaparken kaçan müteahhitlerden yakınan Erdoğan, "Bunlar içinizdeyse temizleyeceksiniz" diye konuştu.

Müteahhitler yurtdışında 1 milyar dolarlık iş üstlendikleri dönemlerde 150 bin Türk işçisine istihdam sağlıyordu. Şimdi yılda 20 milyar dolarlık iş üstleniyor, ama 50 bin Türk işçisini çalıştıyor. Müteahhitlere göre istihdamdaki düşüşün nedeni prim oranlarının yüksekliği. Çözüm yeniden çıkarılacak Sosyal Güvenlik Yasası'nda.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Yurtdışı işlerde görevlendirilecek işçilerin makul primle daha kapsamlı sigorta güvencesi sağlanmasına imkan veren bir düzenleme getirilmesi yönünde çaba gösteriyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious