Dünyanın en baskıcı 17 ülkesi

  • Giriş : 11.05.2007 / 00:00:00

Amerikan sivil toplum örgütü "Freedom House", dünyada değişime direnen en baskıcı 17 ülke arasında Sudan, Kuzey Kore ve Özbekistan’ın bulunduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Freedom House’ın açıklamasında, "Kötünün Kötüsü: Dünyanın En Baskıcı Toplumları, 2007" raporunda, siyasal haklar ve sivil özgürlükler açısından 17 ülkenin adı açıklanırken, 13 ülkenin de en az 5 yıldır bu listede olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, en baskıcı rejimler olarak ayrıntılı durumları ele alınan ülkeler şunlar: Belarus, Çin, Fildişi Sahili, Ekvator Ginesi, Eritre, Laos, Libya, Kuzey Kore, Küba, Myanmar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Suriye, Türkmenistan, Özbekistan ve Zimbabve.

Bu ülkelere ilaveten bölge ya da özerk yönetim olarak Çeçenistan, Tibet ve Batı Sahra da listede yer aldı.

Raporda, "Kötünün Kötüsü" raporunda ilk kez bu yıl listeye dahil olan Fildişi Sahili’nin yanı sıra Belarus, Ekvator Ginesi ve Zimbabve dışındaki ülkelerin 2002 ya da daha öncesinden beri listede olduğu kaydedildi.

Söz konusu ülke ve topraklarda, gündelik yaşam üzerinde devlet denetiminin yaygın olduğu, bağımsız örgütler ve siyasi muhalefetin ya yasaklandığı ya da baskı altında tutulduğu belirtildi.

"Kötünün Kötüsü" raporu, Freedom House’ın her yıl yayımladığı Dünyada Özgürlükler ile ilgili geniş çaplı raporun bir kısmını oluşturuyor. Daha sonra ayrıntılı olarak açıklanacak olan "Dünyadaki Özgürlükler 2007" raporunda Türkiye’nin "kısmen özgür" değerlendirmesinin değişmediği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious