Dünyanın en büyük ağaçlandırma projesi

Dünyanın en büyük ağaçlandırma projesi.8286
  • Giriş : 04.05.2008 / 15:28:00

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de 2012'ye kadar 2 milyon 200 bin hektarlık alanı ağaçlandırmayı planladıklarını, bunun dünyadaki en büyük ağaçlandırma seferberliği olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Eroğlu, bazı inceleme, açılış ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Bartın'da Vali İsa Küçük'ü makamında ziyaret ederek, bir süre basına kapalı görüştü. Eroğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çevre düzenleme planlarına çok önem verdiklerini, 2002'de yüzde 5.5 olan planlama oranının 5 yılda yüzde 51'e ulaştığını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:

''Biz bunu yeterli görmüyoruz. Bakanlığımızdaki yetkili birimler bu konuda gece gündüz çalışıyor. 2012 sonuna kadar yüzde 90 çevre planlaması yapılmasını hedefliyoruz. Nereye sanayi, turizm ve yerleşim alanı yapılacak, bunlar belli olmadığı zaman problem yaşıyoruz. Bundan dolayı çevre planları, her şeyi yerli yerine oturtacaktır.''

Türkiye'de 2012'ye kadar 2 milyon 200 bin hektarlık alanı ağaçlandırmayı planladıklarını, bunun dünyadaki en büyük ağaçlandırma seferberliği olduğunu vurgulayan Eroğlu, ''Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, ağaçlandırma çalışmaları yapıyor. Bununla ilgili hedeflerimizi yakalayacağız'' dedi.

-ENERJİ TÜKETİMİ-

Türkiye'de enerji tüketiminde her yıl yüzde 7.3 civarında artış olduğunu, geçen yılki artışın ise yüzde 8.4'e ulaştığını bildiren Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

''Şu anda 191 milyar kilovat saat Türkiye'nin elektrik sarfiyatı var. Bu yıl 200 milyar kilovat saati aşacak. 2020'de ise 450-500 milyar kilovat saat olacak. Biz bir şekilde enerji ihtiyacını karşılamamız gerektiği inancındayız. Bunun için de hidroelektrik santral, kömüre dayalı termik santraller, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmamız gerekiyor. Şu anda da Türkiye'de ağırlıklı termik santraller bulunuyor. Bu da yüzde 55'tir. Gerisi hidroelektrik ve diğer kaynaklardır. 2006'da 47 milyar kilovat saat hidrolik enerji ürettik. Geçen yıl biraz düştü. Şu anda 48-50 milyar kilovat saat enerji üretim potansiyeli var. Gelecekte ihtiyacımızı karşılamak için doğal gaz, nükleer enerji ve kendi yerli kaynaklarımızla enerji üretilecek.''

Hidroelektrikte özel sektörü devreye soktuklarını, 18 bin 500 megavatlık da potansiyelleri olduğunu ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti:

''Özel sektörün bir kısmı üretime geçti, bir kısmı da inşaat ve proje safhasında. Enerjinin geri kalanını da kömür veya nükleerden karşılamamız lazım. Enerji ihtiyacını karşılamak için önce yenilenebilir kaynakları harekete geçirmemiz gerekli. Türkiye'de elektriksiz kalmamamız için rüzgar ve güneşin yanı sıra bunlar yetmediğinde kömür ve nükleer santralleri faaliyete geçirmeliyiz.''

-ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE-

Veysel Eroğlu, orman yangınları konusunda, helikopter ve uçak problemlerinin çözüldüğünü vurgulayarak, şunları söyledi:

''Geçen yıl orman yangınlarıyla mücadelede Türkiye en başarılı ülke oldu. 2007'de son 80 yılın en kurak mevsimini yaşadık. Orman teşkilatımızla gurur duyuyorum. Çünkü canlarını siper edip çalışarak çıkan yangınları genişlemeden kısa zamanda söndürdüler. Makedonya ve Arnavutluk'ta çıkan yangınlara havadan destek verdik. Suriye'deki yangını da bizim ekipler söndürdü. Yunanistan, İtalya ve İspanya'da ormanları bizden az olmasına rağmen yanan alanlar 15-20 kat fazladır.

Yangınla mücadelede sadece helikopter ve uçaklar değil, karadan da söndürme ekipmanları aldık ve alacağız da. Bazı bölgelerde su sıkıntısı yaşanıyordu. Orman içlerinde uygun alanlarda havuz ve göletler oluşturduk. Yangına kısa sürede müdahale edilebilecek.''

Bu yıl yangınlarla mücadelede daha da hazırlıklı olduklarını anlatan Bakan Eroğlu, ''Orman yangınlarını kameralarla tespit eden ileri teknoloji kurduk. Yerleştirilen kameralar, dumanı tespit ettiğinde alarm olarak Ankara merkeze aktarıyor. Merkez de hangi yönde, hangi araç olduğunu bildiğinden buna göre yönlendirme yapabiliyor. Bu sistemle Avrupa'dan çok daha ilerideyiz, sistemle ilgili bilgilerimizi paylaşıyoruz'' dedi.

-YAYLA TURİZMİ-

Yayla turizminin önünü açıp insanların buralara çekilmesi amacıyla her türlü çalışmanın yapıldığını belirten Eroğlu, şöyle konuştu:

''Bu konuda geniş atılımlar var. Hükümetimiz bazı tesisleri merkezi yönetimle, bu sağlanamazsa özel sektöre yap-işlet-devret modeliyle yaptırmayı planlamak üzere kanun teklifi hazırladı. Şu anda TBMM'de birinci sırada. Küre Dağları Milli Parkı, mağaraları ve buralardaki tüm güzellikleri herkesin görmesi lazım.''

Vali Küçük, Bakan Eroğlu'na Amasra ilçesinin görünümünün işlendiği fincan takımı takdim etti. Eroğlu da Küçük'e seramik tabak verdi.

-AMASRA'DA TERMİK SANTRAL TEPKİSİ-

Daha sonra Amasra ilçesine hareket eden Bakan Eroğlu, Roma döneminde yapılan, Anadolu'nun tek yol anıtı olduğu bildirilen Kuşkayası Yol Anıtı'nda incelemelerde bulundu.

Bakan Eroğlu, ilçede bir restoranda yemek yediği sırada, yakınlarındaki belediye binası önünde toplanan Amasra Çevre Birlikteliği üyesi bir grup, bölgeye özel bir şirket tarafından termik santral yapılmak istenmesini alkış ve sloganlarla protesto etti.

Grup adına Hüseyin Çoban, Eroğlu'nun yanına giderek bir süre görüştü. Bakanın aracı belediye binası önünden geçtiği sırada da grup, protestosunu sürdürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious