Dünyanın en büyük cami kubbesi Bursa'da

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Bursa'nın Ataevler Merkez Edebali Camii'ne dünyanın en büyük direksiz kubbesi inşa edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Söz konusu cami geniş kubbesine karşın 7.5 şiddetindeki bir depreme kadar da dayanıklı.
İbadete açılan camide minare, kubbe ve çevre düzenleme çalışmaları ise devam ediyor. Çalışmaların birkaç ay içerisinde tamamen biteceği bildirildi. Cami için şimdiye kadar 2 trilyon lira para harcandı. Söz konusu bu giderlerin tümü vatandaşlar tarafından karşılandı.

Yapımına 1998 yılında başlanan Ataevler Merkez Edebali Camii Yaşatma Derneği Başkanı Şakir Durgut, cami inşaatı için arsayı Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin verdiğini, caminin inşaatının tamamen vatandaşların destekleriyle yapıldığını anlattı. Durgut, kapalı alan içinde 5 bin kişinin namaz kılabileceği camide kadınlar için de ayrı bir bölümün olduğunu söyledi. Durgut, çift sıra çelik ve ayrı kalıplar kullanılarak yapılan kubbenin inşaatının 1.5 yıl sürdüğünü anlatarak, ''Direksiz olarak kubbe genişliği 38, yüksekliği de 28 metre olan camimizin dünyada başka bir örneği yok. Araştırma yaptık ve bilinen direksiz bu kadar geniş kubbeli bir cami yok'' diye konuştu.

İbadetin yapılabildiği caminin minarelerinin inşaatının devam ettiğini belirten Durgut, ''Minare inşaatı ve çevre düzenlemesi sürüyor. Bu çalışmalar da birkaç ay içinde biter. Camimiz bittiğinde çok güzel olacak. Bizi sevindiren, arsa hariç caminin tamamen vatandaşların cemaatin katkılarıyla yapılması'' dedi.

Caminin projesini çizen ve inşaat çalışmamlarına teknik anlamda destek olan İnşaat Mühendisi Nejde Uygun ise, geniş kubbenin yapılması sırasında çok ciddi çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Kubbe inşaatı için çok detaylı analizler yaptıklarını ifade eden Uygun, ''Cami kubbesi çift donatılıdır. Kubbeyi taşıyan sütunlarda 30'ar santimlik perdeler var. Sağlamlığı arttırmak için başka donatılar da var'' açıklamasını yaptı. Uygun, depremlerde cami kubbelerinin çökmediğini, yıkılmanın kolonların çökmesiyle olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: ''Gerek kubbe yapımı gerekse kolonların inşaatı sırasında bu konuya çok önem verdik. Sütunlar güçlendirildi. Cami, geniş kubbesine karşın 7.5 depremine kadar dayanıklı. Cami, 8 ve üzeri şiddetli depremlere de en az 2 dakika dayanır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious