Dünyanın en büyük düşünürü Fethullah Gülen

Dünyanın en büyük düşünürü Fethullah Gülen.9269
  • Giriş : 23.06.2008 / 12:14:00

Gülen, dünyanın en önemli 100 düşünürünü belirlemek amacıyla yapılan bir ankette ilk sıraya yerleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anket ve sonuçlarını sayfalarına taşıyan İngiliz The Guardian gazetesi, İngiliz Prospect ile Amerikan Foreign Policy dergileri tarafından yapılan ankette, 60'tan fazla kitabı olan Gülen'in ezici bir çoğunlukla ilk sıraya yerleştiğini belirtti. Ankete 500 binden fazla kişinin katıldığı kaydedildi.

Aralarında Nobel ödüllü Türk yazar Orhan Pamuk ve İranlı insan hakları savunucusu Şirin Ebadi'nin de bulunduğu ilk 10 sıradaki düşünürlerin tamamının Müslüman olduğu belirtildi. Ankette Pamuk 4'üncü, Ebadi ise 10'uncu sırada yer aldı.

Ortaya çıkan sonuçların organizatörleri şaşırttığını belirten Guardian, anketin, Gülen hareketine bağlı Türkiye'nin 'en çok satan gazetesi' Zaman'da ilan edilmesinin ardından Gülen taraftarlarının yürüttüğü ısrarlı kampanyanın sonuçlarda etkili olduğunun düşünüldüğünü yazdı.

Prospect'in editörü David Goohart, Fethullah Gülen isminden daha önce haberdar olmadığını itiraf ederek, Gülen taraftarlarının anket sonuçlarında etkili olduğunu öne sürdü. Ancak sonuçların Türkiye'deki siyasi eğilimlerle ilgili önemli işaretler verdiğini de söyleyen Goohart, 'Gülen'in zaferi, Avrupa'daki en önemli ihtilafa, Türkiye'de laik ulusalcı düzen ile AK Parti'nin İslamcıları demokratları arasındaki ihtilafa dikkat çekiyor' diye konuştu.

Today's Zaman'ın editörü Bülent Keleş ise yaptığı açıklamada, anket sonuçlarında iddia edildiğini aksine Gülen taraftarlarının müdahalesi olmadığını savunarak, Gülen'in uluslararası diyalog ve hoşgörü çağrısıya dünya barışına katkıda bulunduğü fikirlerinin birçok kişi tarafından paylaşıldığını kaydetti.

Guardian, 1998'den beri ABD'de yaşayan Gülen'in, diyalogu teşvik etmesi ve El Kaide'ye yönelik eleştirileriyle Batı tarafından takdir edildiğine dikkat çekti.

Listede İtalyan yazar Umberto Eco, Amerikalı Aydın Noam Chomsky, Alman filozof Jürgen Habermas, gazeteci Fareed Zakaria, iktisatçı Muhammed Yunus ve tarihçi Bernard Lewis gibi ünlü isimler de yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious