Dünyanın en büyük fındık entegre tesisi Trabzon'da

Dünyanın en büyük fındık entegre tesisi Trabzon'da.33886
  • Giriş : 18.01.2008 / 16:19:00

Dünyanın en büyük fındık entegre tesisleri Trabzon'da kuruldu. 27 dönem arazi üzerine kurulu bulunan tesislerde yılda 25 bin ton iç fındık işlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyada her yıl 650 bin ton fındık üretimi yapılırken, Türkiye 500 bin tonla ile ilk sırada bulunuyor. Fındık ihracatında da Trabzonlu Oltan Gıda başı çekiyor. Yıllardan beri fındık ihracında birinciliği kimseye kaptırmayan Oltan Gıda, 2007'yi de ilk sırada kapattı. İhracat rakamlarını daha yukarılara çekmek isteyen Oltan Gıda, Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi'nde dünyanın en büyük fındık entegre tesisini kurdu. 27 dönem arazi üzerine kurulan fabrika 14 ay gibi kısa sürede tamamlandı.

Oltan Gıda Maddeleri Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Oltan, bugün yeni kurulan fabrikayı basın mensuplarına gezdirdi. Yıllarını fındık sektörüne veren 80 yaşındaki Kenan Oltan, Trabzon'a böyle bir yatırım yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. Bir kardeşinin Amerika'da diğer bir kardeşinin ise İstanbul'da yatırım yapmalarına rağmen kendisinin tüm yatırımlarını memleketinde yaptığının altını çizen Oltan, "Hayatım boyunca her fırsatta Trabzon'a yatırım yapmaya çalıştım ve yapmaya da devam edeceğim. En son olarak dünyanın en büyük ve gelişmiş fındık entegre fabrikasını kurduk." diye konuştu.

Fabrikanın 27 dönümlük bir alan üzerinde 15 dönümü kapalı alan olarak inşa edildiğini ifade eden Kenan Oltan, "14 ay gibi kısa sürede yapımı tamamlanan modern tesis yaklaşık 35 milyon dolara mal oldu. Burada çift vardiye halinde toplam 250 kişi çalışıyor. Fabrikada yıllık 25 bin ton iç fındık işlenecek. Bu tesislerin kurulmasıyla birlikte ihracat rakamımızı daha üst seviyelere çıkartacağız." diye konuştu.

Oltan, fabrikada ayrıca, her türlü işlenmiş fındık ve fındık ezmesinin yanı sıra pralina ve krokan şeklindeki şekerli fındık mamulleri üretimine 3 ay içerisinde başlayacaklarını kaydetti.

Kenan Oltan, daha sonra tesislerin kurulmasında büyük emeği geçen eniştesi Şükrü Güngör Köleoğlu ile birlikte tesisleri basın mensuplarına gezdirerek bilgi verdi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious