Dünyanın en büyük halısı Türkiye'den Kuveyt sarayına gidecek

  • Giriş : 26.02.2006 / 00:00:00

Niğdeli genç kızların Kuveyt Sarayı'na dokumaya başladığı 168 metrekarelik dev halı üzerinde devlet başkanları ağırlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuveyt Sarayı'na dokunan ve 157 metrekarelik büyüklüğü ile kendi dalında dünya rekorunu kıran halının ardından, yine Kuveyt Sarayı'na, bu sefer 168 metrekarelik yeni bir rekor halı dokunuyor.

Merkeze bağlı Dikilitaş beldesinde kurulan özel tezgahta dokunan ve tamamı tek parça olan 14. yüzyıl Uşak modeli halının eni 6 metre 75 santimetre, boyu 25 metre olacak, 1 metrekarede ise 108 bin düğüm bulunacak.

Halı için iplikleri Erciyes ve Toros dağı eteklerindeki köylerden temin ettiğini, desen propozisyonlarını ise Mr. Jafar Islah ve Mr. Fıras Bassaj'la birlikte yaptığını belirten aracı firma Carpets & Kilims sahiplerinden Sayın Burku, "Amacımız yüzyıllardır süregelen Türk kültürünü dejenere etmeden, tarihsel geçmişi tezgah üzerinde yöresel renk kombinasyonları ile süslemek." dedi.

Kuveyt sarayını süsleyecek yeni rekor halıyı 17 ayda bitirmeyi hedeflediklerini kaydeden Burku, sarayları süsleyecek tarihi Türk halılarının üzerinde Devlet Başkanlarının ağırlanacak olmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Halıyı dokuyan kızlar böyle bir rekor halıyı dokumaktan ve halının bir saraya serilecek olmasından mutluluk duyduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious