Dünyanın en gizemli merkezi yerin altında

Dünyanın en gizemli merkezi yerin altında.13641
  • Giriş : 20.11.2008 / 23:25:00

İsveç'in en büyük internet servis sağlayıcı firmalarından birisi olan Bahnhof tarafından yer altına inşa edilen bilgi merkezi gizli karargahı anımsatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsveç'in en büyük internet servis sağlayıcı firmalarından birisi olan Bahnhof tarafından yer altına inşa edilen bilgi merkezi üstün özellikleri ile adeta James bond filmlerindeki gizli karargahı anımsatıyor. Yeni açılan Pionen adlı merkez Stockholm şehrinin altındaki eski bir nükleer depoda yer alıyor

Web sitesi izleme hizmeti sağlayan Pingdom'un "Royal Pingdom" adlı web güncesinde yer alan habere göre, bu merkez sadece teknik özellikler düşünülerek değil, orada çalışacak kişilerin rahatı da dikkate alınarak ve bilim kurgudan ilham alınarak dizayn edildi.

Merkezin özellikleri:

Soğuk Savaş döneminden kalma askeri, nükleer depoda inşa edilen merkez, o zamanki askeri "Pionen Beyaz Dağlar" kod adını taşıyor.

1,110 metrekarelik bir alan kaplıyor ve şehrin merkezindeki granit kaya bloğunun 30 metre altında.

2007/2008 yıllarında yeniden dizayn edilmesinden sonra bugünkü halini aldı.

Hidrojen bombasına dayanabilecek sağlamlıkta.

Girş kapıları 40 cm. kalınlığında.

Bahnhof Firması'nın tüm network operasyonları buradan yürütülüyor ve ayrıca hosting merkezi olarak da kullanılıyor.

Yedekleme/depolama gücü, Alman denizaltılar için geliştirilmiş olan 1,5 megavatlık enerji üretme kapasitesine sahip "Maybach MTU" dizel motorlardan elde ediliyor. Hatta tasarımcılar sırf eğlence olsun diye alarm sistemini bile Alman denizaltıların orijinal sirenleri gibi tasarlamış.

1,5 megavatlık sunucu (server) soğutucuları var.

Fiber optikler ve bakır hatlarla dağın değişik yerlerine uzanan fazladan üç adet internet bağnatısı var. Pionen Kuzey Avrupa'daki en iyi internet bağlantısına sahip olan bina.

Hoş bir çalışma ortamı sağlamak için, merkezde gün ışığı simulasyonu, seralar, şelaleler ve dev bir tuzlu su akvaryumu yer alıyor.

Bu binada toplam onbeş üst düzey teknik eleman çalışıyor.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*